ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Morawiecki: Polska będzie potrzebowała tak dobrego partnera jak Japonia
21.01.2020r. 12:30

Polska, wchodząc na wyższy poziom rozwoju gospodarczego, będzie potrzebowała tak dobrego partnera, jakim jest Japonia - mówił po spotkaniu z premierem Japonii Shinzo Abe w Tokio premier Mateusz Morawiecki. Abe podkreślił, że japońskie technologie otwierają w Polsce nowe perspektywy.
Szef polskiego rządu dziękował za poruszenie przez japońskiego premiera strategicznych tematów oraz za możliwość spotkania z parą książęcą Akishino.

Premier relacjonował również, że w minionych dwóch dniach odbył szereg rozmów z przedstawicielami japońskiego biznesu i podkreślał, że firmy, które są w Polsce obecne od 20-30 lat, zwiększają inwestycje, a współpraca i wymiana handlowa między Polską a Japonią "rośnie w tempie dwucyfrowym".

Wśród innych tematów rozmów wymienił sprawy międzynarodowe, w tym relacje z Rosją, Chinami, brexit, niepokoje na Bliskim Wschodzie oraz zagrożenie ze strony Korei Północnej.

"W świecie, w którym żyjemy, zawirowań jest wiele i cieszy na pewno to, że UE wraz ze Stanami Zjednoczonymi, z Japonią jest promotorem stabilności, spokoju, pokoju i jak najlepszej współpracy międzynarodowej, gospodarczej, handlowej" - mówił Morawiecki.

"Polska, wchodząc na wyższy poziom rozwoju gospodarczego, będzie potrzebowała tak dobrego partnera, jakim jest Japonia, japońskie firmy w obszarze kluczowych technologii - nuklearnych, komunikacyjnych, ale również np. w obszarze 5G" - dodał.

Morawiecki zarysowywał również podobieństwo w systemach energetycznych Polski i Japonii, a wśród obszarów współpracy wymieniał technologie gazyfikowania węgla i najnowsze rozwiązania nuklearne.

Wyraził zadowolenie z pogłębionej współpracy kulturalnej oraz coraz częstszych kontaktów dyplomatycznych między poszczególnymi resortami.

Szef rządu życzył również sukcesów polskim i japońskim sportowcom podczas zbliżających się Igrzysk Olimpijskich w Tokio oraz pianistom podczas konkursu chopinowskiego.

Z kolei premier Japonii Shinzo Abe przypomniał, że w 2019 r. Polska i Japonia obchodziły 100-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych, a w 2015 r. stosunki wzajemne podniesiono do rangi partnerstwa strategicznego. Abe jako jeden z tematów rozmów wymienił podniesienie partnerstwa strategicznego na jeszcze wyższy poziom.

"Dzisiaj razem z Polską, która coraz bardziej zyskuje na ważności w Europie z jej solidnym wzrostem gospodarczym, zgodziliśmy się dalej zacieśniać naszą współpracę" - mówił Abe.

Wśród tematów rozmów z premierem Polski wymienił m.in. współpracę w realizacji Centralnego Portu Komunikacyjnego, technologie oparte na "czystym węglu", energetykę atomową i opartą na wodorze oraz wyraził zadowolenie ze współpracy Lotosu, Toyoty i PGNiG w zakresie użycia technologii wodorowej.

"Japońskie technologie otwierają w Polsce, będącej europejską bazą produkcji motoryzacyjnej, nowe perspektywy na przyszłość" - stwierdził Abe.
Wyraził zadowolenie z podpisania memorandum ws. wzajemnego uznania dyplomów marynarzy oraz rozpoczęcia rozmów na temat koordynacji systemów zabezpieczeń społecznych, by promować współpracę gospodarczą.

"Zgodziliśmy się z Polską, która pełni niezwykle ważną rolę w dziedzinie bezpieczeństwa Europy na rozszerzenie rozmów w tej dziedzinie, w tym na kolejne konsultacje organów obronnych oraz pogłębienie współpracy naukowej i technologicznej" - relacjonował szef japońskiego rządu.

Wśród tematów rozmów wymienił także sytuację w Europie i Azji, dalszą współpracę w ramach formatu Grupa Wyszehradzka + Japonia. Abe zaznaczył, że w sprawie Korei Północnej zarówno Polska, jak i Japonia potwierdziły ścisłą solidarność.

"Razem z panem premierem Morawieckim ramię w ramię jako partnerzy strategiczni będziemy pracować na rzecz silnego rozwoju stosunków między oboma krajami, a także stabilności i pomyślności społeczeństwa międzynarodowego" - powiedział Abe.

Po konferencji szef polskiego rządu weźmie udział w oficjalnym obiedzie wydawanym przez premiera Abe.

Swoją dwudniową wizytę w Tokio Morawiecki rozpoczął od wykładu wygłoszonego w Nippon Keidanren, czyli największej organizacji biznesowej w Japonii zrzeszającej kadry zarządzające największych przedsiębiorstw, a zarazem największej grupie lobbingowej w kraju.

Następnie premier spotkał się w ambasadzie Polski z przedstawicielami Polonii oraz japońskimi przedstawicielami świata kultury, nauki i biznesu. W trakcie uroczystości w ambasadzie w imieniu prezydenta ambasador Polski w Japonii Paweł Milewski wręczył Krzyż Komandorski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej Tokimasie Sekiguchiemu, tłumaczowi literatury polskiej i popularyzatorowi kultury i języka polskiego w Japonii.

We wtorek natomiast szef polskiego rządu wziął udział w trzech sesjach rozmów z przedsiębiorcami japońskimi i polskimi, które zostały zorganizowane przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu. Rozmowy dotyczyły inwestycji oraz współpracy w dziedzinie energetyki i infrastruktury. Po zakończeniu sesji rozmów Morawiecki wyraził przekonanie, że rząd przyciągnie do Polski japońskie inwestycje rzędu 5-7 mld zł.

W trakcie jednej z sesji - jak informował PAIH - zapadła również decyzja o otwarciu w 2020 r. przez Toshiba Carrier Corporation w Gnieźnie pierwszego europejskiego zakładu produkcyjno-dystrybucyjnego. Koszt tego przedsięwzięcia ma przekroczyć 100 mln zł.

Po spotkaniu z przedsiębiorcami premier spotkał się z parą książęcą Akishino. Książe Akishino, młodszy brat cesarza Naruhito, to następca tronu, syn cesarza Akihito i cesarzowej Michiko.

Oficjalny obiad wydawany przez premiera Abe to ostatni punkt wizyty szefa polskiego rządu w Japonii. Z Tokio Morawiecki uda się do Davos, gdzie w środę weźmie udział 50. Światowym Forum Ekonomicznym.

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: mis 22.01.2020r. 09:38
dobry partner? Kryminalści i kłamcy z TEPCO, którzy do końca kłamali i pomniejszali skalę katasrofy w Fukushimie...
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE