ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Amerykańskie badanie szacuje koszty rezygnacji Niemiec z energetyki jądrowej
07.01.2020r. 13:45

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez ekonomistów z University of California w Santa Barbara, University of California w Berkeley oraz Carnegie Mellon University w Pittsburgh, stopniowe wycofywanie się Niemiec z energetyki jądrowej i spowodowane tym zwiększone zużycie paliw kopalnych mogło doprowadzić do 1100 dodatkowych zgonów rocznie.
Badanie - zatytułowane "The Private and External Costs of Germany's Nuclear Phase-out" wykazuje również, że ceny prądu w Niemczech są wyższe ze względu na wyłączanie elektrowni jądrowych, co powoduje wzrost zysków większości producentów energii elektrycznej, ale nakłada dodatkowe koszty na niemieckich odbiorców tej energii.

Opublikowany raport stwierdza, że "decydenci i naukowcy muszą koniecznie przekazywać społeczeństwu (wyborcom), relatywne koszty zmian klimatu i zanieczyszczenia powietrza w porównaniu z ryzykiem awarii jądrowej i utylizacją odpadów promieniotwórczych". Istnieje jednak "stosunkowo ograniczone publiczne zrozumienie skali negatywnych skutków zdrowotnych lokalnego narażenia na zanieczyszczenie powietrza".
Autorzy - Stephen Jarvis, z Berkeley, Olivier Deschenes, z Santa Barbara i Akshaya Jha z Carnegie Mellon - wykorzystali dane godzinowe dotyczące pracy elektrowni i zastosowali "nowatorski model uczenia maszynowego", aby oszacować ich działanie, w sytuacji gdyby nie nastąpiła rezygnacja z energetyki jądrowej. W swoim raporcie stwierdzają, że utracona energia elektryczna z elektrowni jądrowych z powodu ich wyłączenia została zastąpiona głównie przez produkcję opartą o spalanie węgla oraz import.

Wyniki badań, rozpowszechniane przez National Bureau for Economic Research i cytowane przez Washington Examiner, zawierają stwierdzenie, że dodatkowo 1100 zgonów rocznie jest przypisywane energii elektrycznej powstałej ze spalania węgla, która głównie zastępuje elektrownie jądrowe zamykane w Niemczech, powodując około 12% wzrost lokalnego zanieczyszczenia powietrza. Sam wzrost zanieczyszczenia powietrza wiąże się z kosztem 8,7 mld USD rocznie, co stanowi ponad 70% całkowitych rocznych kosztów wycofania się z energetyki jądrowej, wynoszących 12,2 mld USD. Raport dodaje, że nawet według największych szacunków, zmniejszenie kosztów związanych z ryzykiem awarii jądrowej i utylizacją odpadów, które uzyskano w wyniku stopniowego odchodzenia od energetyki jądrowej jest znacznie mniejsze niż 12 miliardów dolarów.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE