ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.KALENDARIUM WYDARZEŃ
Atom - technologia jutra czy technologia przeszłości? - debata

Kiedy: 4 marzec 2020
Miejsce: Sejm, sala nr 111, bud. U, godz. 17:00
Organizator: Parlamentarny Zespół ds. Środowiska, Energii i KlimatuSERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

W 2020 roku USA może odłączyć od sieci 1,7 GW mocy zainstalowanych w elektrowniach jądrowych
24.12.2019r. 06:25

Platts informuje, ze z powodu trudnych warunków na amerykańskim rynku jądrowym wskutek deregulacji, właściciele elektrowni będą zmuszeni zamykać elektrownie jądrowe. W 2020 roku Amerykanie mogą odłączyć od sieci 1,7 GW mocy zainstalowanych w atomie - czytamy w BiznesAlert.pl.
Główną przyczyną takiego stanu rzeczy są deregulacje rynku jądrowego w USA w poszczególnych stanach, które uderzają we właścicieli elektrowni. Plany amerykańskiego rządu mają wspierać nowe technologie jądrowe oraz plany dekarbonizacji. Sprawa dotyczy reaktora elektrowni Indian Point-2 oraz pierwszego reaktora elektrowni Duane Arnold-1. Produkcja z tych jednostek będzie zastąpiona energią z elektrowni wiatrowych oraz gazowych.

Energia z elektrowni Indian Point w Nowym Jorku zostanie zastąpiona nową elektrownią gazową Circket Valley o mocy 1100 MW i elektrownią gazową CPV Valley o mocy 690 MW, która obecnie jest w budowie. Z kolei produkcja z elektrowni Duane Arnold ma zostać zastąpiona generacją z farm wiatrowych.

Eksperci Platts Analitics przewidują, że popyt na energię elektryczną w USA w 2020 roku pozostanie na tym samym poziomie. Niskie, hurtowe ceny energii stanowią wyzwanie dla opłacalności energetyki jądrowej. Cały czas zalew taniego gazu łupkowego ma duży wpływ na ceny energii w USA.
Obecnie, właściciele elektrowni jądrowych w Nowym Jorku, New Jersey, Connecticut oraz Ohio, otrzymują wsparcie w postaci dotacji państwowych lub niskooprocentowanych kredytów. Jest także duża szansa dla jednostek w Pensylwanii. Operator FirstEnergy Solutions już w 2018 roku zapowiadał, że jeśli nie otrzyma odpowiedniej pomocy, to będzie zmuszony zamknąć elektrownie jądrowe na przełomie lat 2020-2021.

W USA duże jednostki jądrowe mogą zacząć konkurować z małymi reaktorami modułowymi SMR o mocy do 300 MW, które mogłyby uzupełniać i balansować energię pochodzącą z OZE. Utah Associated Municipal Power System chce zbudować pierwszą taką elektrownię w Narodowym Laboratorium w Idaho do 2027 roku - czytamy w BiznesAlert.pl.
SPGlobal.com , BiznesAlert

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: Wydma Lubiatowska 24.12.2019r. 12:27
Gaz i OZE górą !!!
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: staś 30.12.2019r. 12:22
haha... bo nie sa dotowane :) w przeciwieństwie do OZE i... wegla :)
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE