ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Australijczycy popierają zniesienie zakazu wykorzystywania energii jądrowej
04.12.2019r. 11:40

Więcej Australijczyków popiera zniesienie krajowego zakazu wykorzystywania energii jądrowej, niż się temu sprzeciwia, wynika z nowego sondażu przeprowadzonego dla Minerals Council of Australia (MCA). Badanie wykazało również, że ponad połowa ankietowanych nie wiedziała, że energia jądrowa jest w Australii zabroniona.
Badanie zostało przeprowadzone przez JWS Research w połowie października na grupie 1500 Australijczyków mieszkających w Sydney i Melbourne. Wyniki sondażu pokazują, że 39 proc. ankietowanych popiera wykorzystanie energii jądrowej w Australii. Podobny poziom wsparcia odnotowano dla propozycji zniesienia zakazu wykorzystywania energii jądrowej w Australii - czterech na dziesięciu ankietowanych opowiedziało się za zniesieniem tego zakazu.

Sprzeciw zarówno wobec wykorzystania energii jądrowej, jak i zniesienia zakazu wyraziło około 33 proc. ankietowanych, podczas gdy 29 proc. było neutralnych lub niepewnych, odnośnie do wykorzystania energii jądrowej, a 26 proc. do zniesienia zakazu.

Wykorzystanie energii jądrowej jest obecnie zabronione na mocy prawa federalnego w Australii. Ponad połowa ankietowanych - 54 proc. - nie była tego świadoma.
"Wyniki sondażu pokazują, że Australijczycy muszą dowiedzieć się więcej na temat energii jądrowej i tego, jak pomogłaby ona zmniejszyć rachunki za energię elektryczną i emisję CO2 w Australii" - stwierdziła Tania Constable, CEO MCA

MCA w ostatnich latach zdecydowanie opowiada się za wykorzystaniem "bezpiecznej, niezawodnej energii jądrowej o zerowej emisji" i stara się wspierać "dojrzałą i świadomą dyskusję", powiedziała Constable. W ramach tych wysiłków organizacja w październiku wydała dwuczęściową publikację na temat niewykorzystanego potencjału i argumentów przemawiających za energią jądrową, zatytułowaną Untapped potential and case nuclear energy.

"Zmiany klimatu są realnie odczuwane, i wraz ze wzrostem globalnego zapotrzebowania na energię rośnie również potrzeba dywersyfikacji naszych źródeł zasilania i ograniczania emisji za pomocą nowych technologii" - stwierdza dyrektor Constable. "Energia jądrowa jest bezpieczna, niezawodna i niedroga. Zapewnia około 10% światowej energii elektrycznej przy zerowej emisji. Energia elektryczna dostarczana przez energię jądrową jest tania i może zaspokoić potrzeby odbiorców przemysłowych i domowych 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Natomiast Australia, która jest w posiadaniu największych na świecie złóż uranu, nadal zabrania wykorzystywania energii jądrowej. Każdy rząd poważnie podchodzący do przeciwdziałania zmianom klimatu musi wziąć pod uwagę energię jądrową w swoim koszyku energetycznym" - twierdzi Constable.
World Nuclear News , CIRE.PL
Zobacz także:

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE