ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Elektrownia jądrowa Leningrad II zaczęła dostarczać ciepło
04.12.2019r. 08:55

Rosenergoatom - operator rosyjskiej elektrowni jądrowej Leningrad II poinformował, że blok nr 1 elektrowni został zintegrowany z systemem ciepłowniczym miasta Sosnowy Bór. Reaktor WWER-1200 zastąpi utraconą moc elektryczną i grzewczą wyłączonego w grudniu ubiegłego roku pierwszego z czterech reaktorów RBMK-1000, działających w sąsiedniej elektrowni Leningrad I.
Rosenergoatom poinformował, że w pierwszej kolejności ciepło wytwarzane przez Leningrad II-1 dostarczono do dużych firm produkcyjnych zlokalizowanych w parku przemysłowym w Sosnowym Borze. Kolejnym etapem będzie zintegrowanie dostaw ciepła z reaktora z miejskim systemem grzewczym.

Koszt ciepła wytworzonego w elektrowni jądrowej Leningrad II jest znacznie niższy niż ciepła otrzymywanego z kotłowni opalanych paliwem organicznym. Ponadto zastosowanie energii jądrowej w ciepłownictwie pozwala uniknąć emisji dwutlenku węgla i ma mniejszy wpływ na środowisko - twierdzi rzecznik Rosenergoatomu.

Energetyczny blok jądrowy wyposażony w reaktor WWER-1200 zastępuje zarówno moc elektryczną jak i cieplną wyłączonego bloku RBMK-1000. "Moc cieplna nowego bloku energetycznego wynosi 3200 MWt lub 250 Gcal/h, co wystarcza do dostarczenia ciepła do parku przemysłowego i całego miasta Sosnowy Bór. Obecnie wykorzystujemy tylko jedną trzecią mocy urządzeń, co zaspokaja 60% zapotrzebowania na ciepło. W przyszłości jesteśmy gotowi w pełni wykorzystywać moce wytwórcze naszej elektrociepłowni i zacząć sprzedawać energię cieplną do miejskiej sieci ciepłowniczej, w pełni zaspokajając zapotrzebowanie ludności w centralne ogrzewanie i ciepłą wodę" - informuje Dmitry Tsygankov, kierownik hali turbin bloku Leningrad II-1.
W istniejącej elektrowni Leningrad I dotychczas działały cztery reaktory RBMK-1000, z których pierwszy został wyłączony 21 grudnia ubiegłego roku, a pozostałe trzy bloki mają zostać zamknięte do 2025 roku.

EJ Leningrad II będzie wyposażona w cztery nowoczesne jednostki generacji III+ typu WWER-1200/V-491 (AES-2006). Blok Leningrad II-1 został podłączony do sieci w dniu 9 marca 2018 r. W marcu przyszłego roku rozpocznie się załadunek paliwa do bloku Leningrad II-2.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE