ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Poparcie dla energii jądrowej w Szwecji nadal rośnie
28.11.2019r. 12:40

Najnowsze badanie przeprowadzone przez szwedzką firmę sondażową Novus Group International AB pokazują, że aż 78 proc. ankietowanych w Szwecji - w porównaniu z 71 proc. w 2017 r. - zdecydowanie popiera energię jądrową, 43 proc. jest otwartych na budowę nowych elektrowni jądrowych, a 35 proc. chce nadal wykorzystywać działające obecnie reaktory jądrowe, aż do osiągnięcia projektowanego okresu eksploatacji. Natomiast zaledwie 11 proc. ankietowanych jest przeciwnych energii jądrowej.
Szwedzki rząd planuje do 2040 r. wycofać z eksploatacji wszystkie osiem reaktorów jądrowych, ale z ostatnich badań wynika, że polityka ta nie odzwierciedla opinii publicznej.

Badania opinii publicznej prowadzone są przez Analysgruppen z Uppsala University regularnie od 1997 r. i na przestrzeni lat liczba przeciwników energii jądrowej utrzymywała się stale na poziomie około 20 proc. "Odsetek tych, którzy chcą wycofania energii jądrowej uległ znaczącej zmianie w tegorocznym badaniu - spadł do rekordowo niskiego poziomu 11 proc.", powiedział Mattias Lantz z Analysgruppen. Wynik ten odzwierciedla fakt, że w społeczeństwie istnieje obecnie szeroki konsensus, że energia jądrowa ma minimalny wpływ na klimat - dodał Lantz.

Sondaż został przeprowadzony w dniach 24-30 października poprzez wywiady internetowe z losowo wybraną grupą ankietowanych - w sumie 1027 osób w wieku 18-79 lat wzięło udział w ostatnim badaniu.
Już w 1980 r. szwedzki rząd postanowił wycofać energię jądrową z krajowego bilansu energetycznego, ale w czerwcu 2010 r. Parlament przegłosował uchylenie tej polityki. Polityka energetyczna kraju z 1997 r. zezwoliła na działanie 10 reaktorów dłużej niż przewidywano w 1980 r., ale doprowadziła również do przedwczesnego zamknięcia dwu bloków jądrowych w EJ Barsebäck, około 30 km od Malmö w południowej Szwecji. Reaktory z wodą wrzącą, każdy o mocy 600 MWe, zostały wyłączone odpowiednio w listopadzie 1999 r. i maju 2005 r. Pozostałe 10 reaktorów zmodernizowano, podwyższając ich moc w sumie o około 1600 MWe.

W 2015 r. podjęto decyzję o zamknięciu kolejnych dwóch najstarszych reaktorów w EJ Oskarshamn usuwając z bilansu energetycznego 1,1 GWe mocy.

Obecnie w Szwecji eksploatowanych jest osiem reaktorów energetycznych o sumarycznej mocy 8,6 GWe, które dostarczają ok. 40 proc. całkowitej energii elektrycznej kraju.

KOMENTARZE ( 4 )


Autor: Ala 28.11.2019r. 14:00
Rządy są naprawdę głupie i widać, że siedzą w nich niekompetentni ludzie. Zamykanie elektrowni jądrowych jest bardzo... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Wydma Lubiatowska 28.11.2019r. 15:11
Zamykanie ej to dbałość o człowieka i jego środowisko. Oto film pokazujący jak atomowy lobbing wmawia ludziom, że... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryźliwy 29.11.2019r. 10:23
Francuzi zdekarbonizowali energetykę w 75 % kilkadziesiąt lat temu, w czasach, gdy jeszcze nikt nie wiedział, że tak... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: histo/eryk 29.11.2019r. 11:28
czy nowo osiadła mniejszość zamierza wybudować zakłady produkcji paliwa z instalacji wzbogacania?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE