ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Bułgaria i USA zbadają możliwość współpracy w dziedzinie energii jądrowej
27.11.2019r. 13:01

Stany Zjednoczone zamierzają wysłać zespół techniczny do Bułgarii, aby zbadał możliwości dalszej współpracy w różnych obszarach energii, w tym w dziedzinie energii jądrowej, powiedział wczoraj prezydent Donald Trump we wspólnym oświadczeniu wydanym przez premiera Bojko Borissowa z Bułgarii. Obaj liderzy wyrazili również poparcie dla licencjonowania i wykorzystania amerykańskiego paliwa jądrowego w bułgarskiej elektrowni jądrowej Kozłoduj.

Przywódcy państw podczas spotkaniu w Białym Domu określili szereg środków mających na celu wzmocnienie strategicznego partnerstwa między dwoma krajami.

"Stany Zjednoczone i Bułgaria rozumieją, że bezpieczeństwo energetyczne jest jednym ze składników bezpieczeństwa narodowego. Podkreślamy nasze wspólne rozumienie, że dywersyfikacja źródeł energii jest gwarancją bezpieczeństwa energetycznego, niezależności i konkurencyjności naszych gospodarek" - stwierdzili liderzy.

Państwa będą współpracować w zakresie zwiększania dostaw gazu do Bułgarii "ze zróżnicowanych i wiarygodnych źródeł" oraz dywersyfikacji krajowego sektora energii jądrowej. Będą opracowywać jedynie takie projekty energetyczne, "które mają wyraźną podstawę ekonomiczną lub potrzeby handlowe".
Oba kraje planują również współpracować "w celu zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Bułgarii poprzez wsparcie udzielania licencji i wykorzystania amerykańskiego paliwa jądrowego w elektrowni jądrowej w Kozłoduju" - zawiera wspólne oświadczenie liderów.

Dwa działające w Bułgarii reaktory jądrowe WWER-1000/V-320 w EJ Kozłoduj, wytwarzają około jednej trzeciej energii elektrycznej w tym kraju.

Rząd bułgarski w marcu 2019 r. ogłosił zaproszenie do składania ofert na budowę elektrowni jądrowej o mocy 2000 MWe w Belene w północnej Bułgarii, w oparciu o rosyjski projekt reaktorów WWER-1000/V-466.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE