ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Rolls Royce wybiera Kumbrię na lokalizację pierwszego SMR
25.11.2019r. 11:01

Konsorcjum kierowane przez brytyjską firmę inżynieryjną Rolls-Royce ogłosiło, że planuje budowę swojego pierwszego reaktora jądrowego małej mocy w Kumbrii.
Alan Woods, dyrektor ds. Strategii i rozwoju biznesu w Rolls-Royce, zakomunikował uczestnikom konferencji Global Reach 2019, która odbyła się w dniu 6 listopada w Manchesterze, że wysiłki zmierzające do wdrożenia technologii małych reaktorów modułowych (SMR) skoncentrują się na istniejących lokalizacjach posiadających już licencje na budowę obiektów jądrowych, w szczególności w Kumbrii i Walii.

Rząd ogłosił w lipcu, że zainwestuje do 18 milionów funtów (23 miliony dolarów), aby wesprzeć projekt budowy brytyjskich SMR, a agencja pozarządowa UK Research and Innovation (UKRI) zobowiązała się do zapewnienia kolejnych 18 milionów funtów, które zostaną wykorzystane przez członków konsorcjum w celu przyspieszenia realizacji tego projektu. Woods stwierdził podczas konferencji, że pomimo iż SMR znajdują się obecnie na etapie projektowania, to firma już poszukuje odpowiedniej lokalizacji dla swoich reaktorów.

"Przewidujemy, że zostaną one zbudowane w Walii i w hrabstwie Kumbrii. Na tych obszarach będziemy skupiać nasze wysiłki". Dyrektor Woods przedstawił zalety SMR i wpływ, jaki mogą one mieć na wyeliminowanie przez Wielką Brytanię wszystkich emisji CO2 do 2050 roku. "Cała nasza uwaga skupia się na zmniejszeniu kosztów kapitałowych, skracaniu okresu budowy i usuwaniu ryzyka inwestycyjnego tam, gdzie jest to możliwe. SMR otwierają rynek dla znacznie większych potencjalnych inwestorów. Musimy sprawić, by były konkurencyjne pod względem kosztów "- powiedział.
Konsorcjum SMR - w którego skład obok Rolls Royce wchodzą: National Nuclear Laboratory, Wood, Atkins, Laing O'Rourke, Assystem, BAM Nuttall, The Welding Institute (TWI) i Nuclear AMRC - planuje uruchomienie pierwszego reaktora na początku lat 30.

Woods zauważył, że budowa jednego modułu zajmie około czterech lat, chociaż budowa pierwszej jednostki może potrwać dłużej. Konsorcjum przewiduje koszt 1,8 miliarda funtów za każdy reaktor. Reaktor opracowany przez R-R jest trzypętlowym reaktorem wodnym ciśnieniowym (PWR) Generacji III+ o mocy 440 MWe, który ma pracować przez 60 lat. Do 2050 r. planowane jest uruchomienie 16 elektrowni, tworząc do 40 000 miejsc pracy, generujących 52 mld funtów dochodu dla Wielkiej Brytanii oraz eksport o wartości 250 mld funtów.
NEInt , CIRE.PL

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE