ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

W Chinach uruchomiono jądrowy projekt ciepłowniczy
19.11.2019r. 12:03

W elektrowni jądrowej Haiyang w prowincji Shandong uruchomiono pierwszy komercyjny jądrowy projekt ciepłowniczy w Chinach. Dwa bloki jądrowe AP1000, działające w elektrowni, zapewnią ogrzewanie do 700 000 metrów kwadratowych mieszkań.
Shandong Nuclear Power Company (SDNPC) - spółka zależna od State Power Investment Corporation (SPIC) i właściciel elektrowni Haiyang - ogłosiła 15 listopada, że po kilku dniach próbnej eksploatacji oficjalnie uruchomiono demonstracyjny system ciepłowniczy.

System wykorzystuje parę z obwodu wtórnego dwóch bloków energetycznych AP1000, która jest następnie doprowadzana przez wielostopniowy wymiennik ciepła do zewnętrznej stacji wymiany ciepła należącej do lokalnej firmy ciepłowniczej Fengyuan Thermal Power, skąd podgrzana woda przepływa przez miejskie rury grzewcze do odbiorców.

System w trakcie nadchodzącej zimy ma ogrzewać 700 tys metrów kwadratowych mieszkań, w tym akademika SDNPC i część mieszkańców Haiyang.

Docelowo jądrowy projekt ciepłowniczy Haiyang Nuclear Energy Heating Project do 2021 r. ma zapewnić ogrzewanie całego miasta. Oczekuje się, że zastosowanie energii jądrowej do ogrzewania pozwoli uniknąć zużycia 23 tys. ton węgla rocznie, zmniejszając emisję sadzy o 222 tony, dwutlenku siarki o 382 tony, tlenku azotu o 362 tony i dwutlenku węgla o 60 000 ton.

Według SDNPC, po przeprowadzeniu niewielkich modyfikacji, bloki 1 i 2 elektrowni jądrowej Haiyang mogą mieć zdolność ogrzewania do 30 milionów metrów kwadratowych. Dzięki ukończeniu budowy i uruchomieniu kolejnych jednostek w Haiyang, elektrownia mogłaby ostatecznie zapewnić ogrzewanie ponad 200 milionów metrów kwadratowych mieszkań w promieniu 100 kilometrów, unikając zużycia około 6,62 miliona ton węgla. W elektrowni Haiyang planowane jest uruchomienie w przyszłości jeszcze do sześciu bloków jądrowych CAP1000.
Według SDNPC, wykorzystanie energii jądrowej do ogrzewania nie podnosi ceny, którą płacą konsumenci, a interesy firm ciepłowniczych nie są naruszone. Ponadto odnosi się "ogromne" korzyści ekologiczne i środowiskowe, poprawia wydajność elektrowni jądrowych i stymulowane są nowe gałęzie przemysłu.

Rząd chiński uznał ogrzewanie czystą energią za priorytet i krajowa administracja energetyczna wydała pięcioletni plan obejmujący lata 2017-2021, zawierający rozwój czystych technologii grzewczych.

Blok 1 elektrowni Haiyang rozpoczął działalność komercyjną w październiku 2018 r., a blok 2 w styczniu następnego roku. Razem jednostki Haiyang 1 i 2 dostarczają do sieci około 20 TWh energii elektrycznej rocznie, co wystarcza na zaspokojenie jednej trzeciej zapotrzebowania gospodarstw domowych w prowincji Shandong.

W ubiegłym miesiącu SDNPC podpisała umowę na projekt demonstracyjny odsalania na dużą skalę w Haiyang w celu zapewnienia wody dla okolicznych mieszkańców i zakładów przemysłowych.

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: zaciekawiony 19.11.2019r. 14:42
czy dobrze pamiętam, że nigdy nie wybudowana EJ w Żarnowcu, również miała pełnić w jakimś minimalnym stopniu funkcję hmmmm... jeżeli można to tak ująć elektrociepłowni, dla Trójmiasta?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: dwk 20.11.2019r. 10:09
tak, w jednym z wariantów
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE