ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Czesi planują uruchomienie nowego bloku w elektrowni jądrowej Dukovany do 2036
18.11.2019r. 12:08

Rząd Republiki Czeskiej zamierza do końca 2022 r. dokonać wyboru dostawcy nowego bloku w elektrowni jądrowej Dukovany, a jego uruchomienie planowane jest na 2036 r. - zakomunikował premier Andrej Babis po spotkaniu Stałego Komitetu ds. Budowy Nowych Zasobów Jądrowych, który został utworzony w lutym i opracował harmonogram rozbudowy elektrowni Dukovany.
Premier Babis stwierdził: "Bezpieczeństwo energetyczne jest naszym priorytetem i bardzo się cieszę, że w trakcie dzisiejszego spotkania wyznaczono konkretne terminy dla budowy nowego bloku jądrowego w EJ Dukovany. Są one następujące: w 2021 r. podjęta zostanie decyzja lokalizacyjna i ogłoszony przetarg, a wykonawca zostanie wybrany do końca 2022 r. Budowa powinna rozpocząć się w 2029 r. i blok ma rozpocząć pracę w
2036 r."

Zdaniem premiera rozwój energetyki jądrowej w Czechach jest zgodny z wysiłkami Unii Europejskiej na rzecz ograniczenia emisji CO2 w walce ze zmianami klimatu. Powiedział, że Francja ma 52 reaktory jądrowe, które dostarczają 75% energii elektrycznej, co czyni ją "liderem inicjatywy redukcji emisji CO2 do zera do 2050 r." Czechy mają 30% udział energii jądrowej, ale rząd zamierza zwiększyć go do 40% do 2040 roku. "Jesteśmy bardzo zaniepokojeni naszą planetą i zmianami klimatu, i nasz rząd ma jasny plan w tym względzie".

Czeski rząd jest właścicielem 70% spółki ČEZ, operatora sześciu reaktorów jądrowych, które wytwarzają około jednej trzeciej energii elektrycznej. W ubiegłym roku wyprodukowano prawie 30 TWh i odnotowano wzrost w porównaniu do 28,3 TWh w 2017 r.

Cztery bloki WWER-440 pracują w EJ Dukovany w regionie Vysočina, a dwa bloki WWER-1000 działają w EJ Temelín w Kraju południowoczeskim. Kraj wycofuje z eksploatacji swoje elektrownie węglowe i będzie musiał zwiększyć udział energii jądrowej, jeśli ma pozostać samowystarczalny w dostawach energii elektrycznej.

W lipcu rząd wstępnie wydał zgodę na budowę przez Elektrárna Dukovany II - spółkę zależną ČEZ - co najmniej jednego nowego bloku jądrowego. Polityka energetyczna, zatwierdzona przez rząd w czerwcu 2015 r., przewiduje jedną nową jednostkę w EJ Dukovany i ewentualnie trzy kolejne w zakładach Dukovany i Temelín.

Czeski wicepremier oraz minister przemysłu i handlu Karel Havlíček powiedział w ubiegłym miesiącu, że kraj będzie musiał zbudować nie tylko jedną nową jednostkę w EJ Dukovany, ale także więcej reaktorów w EJ Temelín, aby uniknąć uzależnienia od importu energii elektrycznej od 2030 r.
Po spotkaniu Stałego Komitetu Havlíček stwierdził: "Zegar energii tyka. Nie ma czasu do stracenia; musimy budować nowe zasoby". Dodał, że są granice tego, w jakim stopniu import i energia odnawialna mogą pomóc krajowi w pokryciu przyszłego deficytu dostaw energii elektrycznej. "Należymy do światowej klasy użytkowników energii jądrowej i budowanie nowych jednostek jest logicznym wyborem". Z zadowoleniem przyjmując decyzję Stałego Komitetu powiedział, że "konsensus techniczny i polityczny jest absolutnie niezbędny" w trakcie procesu zawierania umowy z CEZ oraz przygotowania wymaganych kroków legislacyjnych na poziomie krajowym i jednoczesnego ich negocjowania z Komisją Europejską.

Jaroslav Míl, komisarz rządu ds. energii jądrowej, powiedział, że Stały Komitet omówił ustalenia między państwem a inwestorem ČEZ. Oprócz zasobów finansowych rząd zajmie się potrzebami w zakresie zasobów ludzkich poprzez współpracę Ministerstwa Przemysłu i Handlu z uniwersytetami technicznymi w celu wsparcia określonych programów studiów.

ČEZ odwołał przetarg na budowę dwóch nowych bloków w Temelínie w kwietniu 2014 r. po tym, jak nie uzyskał gwarancji państwowych zabezpieczających jego inwestycję. Oferty zostały złożone przez trzech dostawców technologii - Arevę; Westinghouse; oraz konsorcjum pomiędzy Škoda JS, tomStroyExport i OKB Gidropress. Bloki miały rozpocząć pracę odpowiednio w 2023 i 2024 r.

Wczoraj w rozmowie z Babisem prezes koncernu ČEZ Daniel Benes powiedział, że szacunki rynkowe kosztu nowego bloku jądrowego wahają się od 140 miliardów CZK do 160 miliardów CZK (6,0 do 6,9 miliardów USD).

Sześć firm wykazało zainteresowanie budową nowych bloków jądrowych w Czechach - China General Nuclear, EDF, Korea Hydro & Nuclear Power, Rosatom, Westinghouse oraz konsorcjum Atmea koncernów Mitsubishi Heavy Industries i EDF.

KOMENTARZE ( 5 )


Autor: zgryźliwy 18.11.2019r. 13:41
Przynajmniej zrobią to na własnych turbinach marki Skoda. I ważna wiadomość dla Wydmy Lubiatowskiej: Dukovany nie... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Choczewo 18.11.2019r. 19:02
Dziwne, ale to niezwykle dziwne. Koszy OVN w Czechach to 6,0 do 6,9 miliardów USD, a w Polsce 4,9 mld USD. No tak,... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: energetyk 19.11.2019r. 00:47
Czechom się opłaca. Finom się opłaca. Węgrom się opłaca. Tylko Wydmie Lubiatowskiej się nie opłaca.
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowedź: 19-11-2019r. 09:53 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: max 19.11.2019r. 08:01
A ten tego Kol"Wydma Lubiatowska" to cofnął się do epoki kamienia łupanego coby pokazać jak należy żyć... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 5 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE