ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Naimski: finansowanie dla elektrowni jądrowej w ciągu kilku miesięcy
18.11.2019r. 11:01

Kwestia sfinansowania projektu jądrowego rozstrzygnie się w ciągu kilka miesięcy - poinformował pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. Jak dodał, powstanie też całkiem nowy podmiot, który zajmie się budową elektrowni.
"Pieniędzy na świecie jest dużo, są inwestorzy, którzy czekają, żeby zainwestować. Polska jest dla inwestorów z zewnątrz z wielu powodów lepszym krajem do inwestowania niż projekty na innych kontynentach. Jesteśmy w Unii Europejskiej i NATO, jesteśmy w bardzo stabilnym miejscu na świecie, które sprzyja długoterminowemu zaangażowaniu" - powiedział dziennikarzom Piotr Naimski.

"Szukamy partnera, który wejdzie w projekt na zasadzie pełnego partnerstwa od początku do końca. Szukamy partnera, który dysponuje technologią, która jest sprawdzona, działa, spełnia wszystkie warunki standardów bezpieczeństwa. Nie chcemy eksperymentować" - dodał.

Naimski poinformował, że "w nieodległym czasie, równolegle z rozmowami o pozyskaniu finansowania" ma powstać nowa spółka, która będzie inwestować i będzie właścicielem elektrowni jądrowej.

"Powstanie wspólne przedsiębiorstwo, spółka z udziałem strony polskiej i partnera na czas budowy, a później eksploatacji" - powiedział.

Naimski nie podał, która ze spółek Skarbu Państwa mogłaby być udziałowcem tej spółki, ale dopytywany wskazał, że "to może być PGE".
"51 proc. tej spółki będzie należało do podmiotów kontrolowanych przez Skarb Państwa. 49 proc. udziałów będzie w rękach partnera" - powiedział.

Zgodnie z programem jądrowym, w 2033 roku ma powstać pierwszy blok jądrowy w Polsce o mocy ok. 1-1,15 gigawatów. Docelowo, do 2043 roku - ma być 6 reaktorów o mocy 6-9 GW.

"Harmonogram jest realny, ale wbrew pozorom to nie jest dużo czasu. Najważniejsze, żeby założony harmonogram został dotrzymany, bo najdrożej jest, gdy zaczyna się on przesuwać. Warunkiem realizacji harmonogramu jest, żeby w 2020 roku zostały podjęte ostateczne decyzje w sprawie finansowania projektu" - powiedział pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.

"Gdy rozmawiamy o możliwym partnerstwie, to chodzi nam o to, żeby 6 reaktorów było budowanych w jednej technologii, z jednym partnerem, to jest racjonalne, bowiem za każdym krokiem będzie łatwiej, szybciej i taniej" - dodał Piotr Naimski.

KOMENTARZE ( 3 )


Autor: Eko 18.11.2019r. 15:08
Oby nie było jak z milionem samochodów elektrycznych.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Mlody 18.11.2019r. 19:21
News z dnia w którym odbywało się Polsko amerykańskie forum dot. przemysłu jądrowego. Przypadek?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Wydma Lubiatowska 04.12.2019r. 15:18
Będzie to samo co z finansowaniem Ostrołęki C !
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE