ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Rumunia i USA podpisały umowę o współpracy jądrowej
02.10.2019r. 14:11

USA i Rumunia podpisały Memorandum of Understanding (MoU) o cywilnej współpracy w zakresie energii jądrowej.
Porozumienie zostało podpisane 24 września 2019 r. podczas szczytu klimatycznego ONZ w Nowym Jorku przez amerykańskiego sekretarza ds. energii Ricka Perry'ego i rumuńską premier Vioricę Dăncilă.

"To memorandum wzmacnia kontakty amerykańsko-rumuńskie w tym obszarze współpracy, który bezpośrednio wynika z naszego wspólnego bezpieczeństwa narodowego i interesów strategicznych. Ponadto wspiera ono nasze cele bezpieczeństwa energetycznego. Sygnalizuje nasze długoterminowe zaangażowanie we współpracę w rozwoju cywilnego programu jądrowego Rumunii i wspólnego dążenia do pokojowego wykorzystania energii jądrowej"-poinformował Departament Stanu USA.

Zawierane memoranda są "narzędziami dyplomatycznymi, które wzmacniają i rozszerzają strategiczne więzi między Stanami Zjednoczonymi i krajami partnerskimi, zapewniają ramy współpracy w obszarze cywilnego wykorzystania energii jądrowej oraz zaangażowania ekspertów rządowych, przemysłowych oraz reprezentujących laboratoria narodowe i instytucje akademickie".
Rząd rumuński zakomunikował, że memorandum będzie zachęcało do dwustronnej współpracy w zakresie promowania najnowocześniejszych technologii jądrowych, gospodarki odpadami promieniotwórczymi, rozwoju sektora medycyny nuklearnej oraz naukowych badań w zakresie możliwości zastosowania technologii jądrowych w fizyce, biologii i rolnictwie.

Rumunia eksploatuje dwa reaktory Candu 6 w elektrowni jądrowej Cernavoda.
Pierwszy reaktor został podłączony do sieci w 1996 r., ale budowa kolejnych czterech reaktorów została zawieszona w 1991 r. W 2007 r. zakończono budowę i rozpoczęto eksploatację reaktora drugiego.

Rumuńskie przedsiębiorstwo energetyczne Nuclearelectrica i China General Nuclear podpisały w listopadzie 2015 r. Memorandum of Understanding w sprawie rozwoju, budowy, eksploatacji i likwidacji reaktorów nr 3 i 4 w elektrowni Cernavoda. W maju tego roku podpisano wstępną umowę inwestorską.
World Nuclear News , CIRE.PL

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE