ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Francja potwierdza zamknięcie elektrowni jądrowej w Fessenheim
02.10.2019r. 14:09

Francja potwierdza zamknięcie jednej z najstarszych elektrowni atomowych w kraju. To konsekwencja zmian ogłoszonych w ubiegłym roku. Francuzi zapowiadają trzykrotny wzrost udziału energii odnawialnej do 2030 roku - czytamy w BiznesAlert.pl.
Elektrownia w Fessenheim, położona przy granicy z Niemcami w departamencie Górny Ren przestanie działać w przyszłym roku, poinformowała Emmanuelle Wargon, sekretarz stanu w ministerstwie transformacji ekologicznej. To konsekwencja strategii klimatycznej Francji, zakładającej do 2030 r. zwiększenie udziału OZE kosztem przede wszystkim energii atomowej (obecnie potencjał wynosi 49 GW).

Pierwszy z reaktorów przestanie działać w lutym przyszłego roku. Drugi zaś w czerwcu 2020 r. Następne zamknięcia mają nastąpić w ciągu następnej dekady. Plan został przygotowany jeszcze za kadencji poprzedniego prezydenta Francoise Hollande'a. Nowa ekipa w Pałacu Elizejskim nie wycofała się z planów, chociaż jeszcze w ubiegłym roku prasa spekulowała na temat takiej możliwości.

Rząd Emmanuela Macrona, który ma ambicje należeć do światowej awangardy w dziedzinie ochrony klimatu, utrzymał w mocy decyzję poprzednika. Obecny prezydent jest gorącym zwolennikiem przestrzegania paryskiego porozumienia klimatycznego z 2015 r. Polityk chciałby nawet wymusić na innych państwach członkowskich Unii Europejskiej zobowiązanie do konstruowania umów z partnerami międzynarodowym gwarantujących przestrzeganie powyższego porozumienia.

Francja jest największym europejskim producentem energii atomowej w Europie (obecnie potencjał wynosi 63 GW). Rząd jest w trakcie realizowania wartego 20 mld euro programu przewidzianego na lata 2018-2022, zakładającego przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej krajowego systemu. Ponadto 7 mld euro przeznaczono na inwestycje w OZE. Krajowa strategia zakłada znaczne zmniejszenie udziału atomu w miksie energetycznym, Do 2035 r. zaplanowano zamknięcie 14 bloków jądrowych z 58 należących do państwowego EDF (Électricité de France). Każdy z nich posiada moc 900 MW. Celem Francji jest ograniczenie atomu do 50 proc. do 2035 r.
W krótszej perspektywie Francuzi maja zamknąć 4 do 6 reaktorów, oprócz dwóch znajdujących się w Fessenheim. Rządowe plany zakładają przekształcenie terenów z elektrowni przy granicy z Niemcami na... inną elektrownię. Tereny w Fessenheim zostaną zagospodarowane pod nową elektrownie fotowoltaiczną. To będzie jedna z większych tego typu inwestycji w najbliższych latach realizowana nad Sekwaną.

Francja nie jest jedyna w Europie w dążeniu do ograniczania energii atomowej kosztem OZE. Na początku roku w sąsiedniej Hiszpanii ogłoszono porozumienie między rządem a firmami energetycznymi w sprawie stopniowego zamykania reaktorów jądrowych. Całą procedurę rozłożono w czasie do 2036 r. Do pierwszych zamknięć dojdzie w ciągu najbliższych 5-6 lat. Inaczej wygląda sytuacja na w innych państwach. Białoruś jest w trakcie finalizacji budowy w Ostrowcu.

Budowę drugiego bloku w elektrowni w Kršku planuje Słowenia. Z kolei w Niemczech trwa debata nad przyszłością atomu. Berlin określił póki co termin dekarbonizacji. Tymczasem w Brukseli w ubiegłym tygodniu zapadła decyzja o pozostawieniu dofinansowania dla energii jądrowej. Wprawdzie znaczna część europarlamentarzystów żądała zmiany systemu, jednak kraje członkowskie nie poparły tego stanowiska. Oznacza to, że atom nadal będzie mógł się ubiegać o finansowanie z puli projektów dla zrównoważonego środowiska - czytamy w BiznesAlert.pl.
BiznesAlert, EurActiv.pl

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: max 03.10.2019r. 09:14
Akurat..... Macron zastąpi atomówki fotowoltaiką - kaktus mi wyrośnie. Ja rozumiem wyłączanie starych... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE