ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Naimski: Polska może korzystać z brytyjskich doświadczeń na polu energii nuklearnej
28.09.2019r. 11:13

Polska może korzystać z brytyjskich doświadczeń w dziedzinie rozwoju energii nuklearnej, która jest ważnym elementem planu dywersyfikacji energetycznej - powiedział PAP w Londynie pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
"Z uwagą obserwujemy to, co rząd brytyjski robi w dziedzinie energetyki nuklearnej. Inwestycja w Hinkley Point C (budowana obecnie elektrownia nuklearna w południowo-zachodniej Anglii) jest dla nas polem doświadczalnym, a równocześnie decyzja rządu brytyjskiego, że energetyka nuklearna będzie rozwijana na dużą skalę, jest dla nas bardzo interesująca, bo to jest zbieżne z naszą strategią" - powiedział w piątek PAP Naimski, spytany o możliwe pola współpracy energetycznej między Polską a Wielką Brytanią.

"Ważne jest także przekonanie, które tutaj, w Wielkiej Brytanii, jest publicznie wyrażane, że odnawialne źródła energii są możliwe, o ile towarzyszyć im będzie energetyka nuklearna" - dodał.

Minister Naimski w piątek wieczorem w Ognisku Polskim w Londynie przedstawił brytyjskiej Polonii założenia polskiej strategii energetycznej i przybliżał działania podejmowane przez rząd w celu dywersyfikacji energetycznej, w szczególności uniezależnienia się od dostaw z Rosji. "Bezpieczeństwo energetyczne to warunek konieczny wolności, niepodległości. Bezpieczeństwo energetyczne jest jednym z elementów bezpieczeństwa państwa, razem z militarnym, żywnościowym, socjalnym" - mówił.

Jak wyjaśniał, w Unii Europejskiej za bezpieczeństwo energetyczne nie odpowiada Komisja Europejska, lecz ostatecznie rządy poszczególnych państw. Z tego powodu dyskusje na ten temat są trudne, bo interesy poszczególnych krajów się zderzają.
"Węgiel, który mamy, jest elementem bezpieczeństwa energetycznego" - podkreślił Naimski, zastrzegając przy tym, że w związku z dywersyfikacją energetyczną jego udział w zaspokajaniu zapotrzebowania na energię będzie malał. Jak powiedział, za 20-25 lat udział węgla w miksie energetycznym spadnie do 40-50 proc. Stanie się tak - jak wyjaśniał - bo Polska będzie różnicować źródła energii, rozwijając m.in. odnawialne źródła energii, w tym w szczególności fotowoltaikę oraz budując farmy wiatrowe na morzu, ale też budując energetykę nuklearną.

"Chcemy politykę energetyczną prowadzić po swojemu, a nie w sposób narzucony przez koncerny francuskie czy niemieckie" - zaznaczył minister.


KOMENTARZE ( 7 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: antymonopol 28.09.2019r. 15:53
Mam pytanie do administratora cire.pl dlaczego znowu ocenzurował moją krytyczną wypowiedż w sprawie bardzo wysokich... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 2 | Najnowsza odpowedź: 30-09-2019r. 10:49 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Energetyk77 28.09.2019r. 17:27
A ja uważam, że doświadczenie brytyjskie są bardzo ważne i należy uważnie prześledzić losy budowych elektrowni w... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: cytaty 30.09.2019r. 15:35
Węgiel, który mamy, jest elementem bezpieczeństwa energetycznego" - ... jego udział w zaspokajaniu... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: histo/eryk 30.09.2019r. 15:35
a co po bexicie?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: globista 30.09.2019r. 15:36
z chińskich też ...
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 7 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE