ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Japoński sąd uniewinnił byłych prezesów TEPCO
19.09.2019r. 12:59

Po ponad 8 lat od awarii w elektrowni jądrowej Fukushima japoński sąd oczyścił z zarzutów niedopełnienia obowiązków trzech byłych dyrektorów operatora instalacji. Decyzja sądu oznacza, że na razie nikt nie poniesie odpowiedzialności karnej - czytamy w BiznesAlert.pl.
11 marca w wyniku silnego trzęsienia ziemi o magnitudzie 9 stopni w skali Richtera powstało tsunami, którego fale o wysokości 14-15 metrów uderzyły w okolice elektrowni Fukushima. Woda pokonała mur chroniący instalacje. Doszło do zalania generatorów awaryjnych, służących do chłodzenia reaktorów. Po przekroczeniu temperatury 600 stopni Celsjusza dochodzi do reakcji cyrkonu z wydzielającą się parą wodną. W efekcie powoduje to wydzielenie się wodoru, który jest silnie wybuchowym gazem. W dniu tsunami w Fukushimie wybuchł reaktor nr 1. Dwa dni później do identycznej sytuacji doszło w bloku nr 3, a trzy dni później w bloku nr 4.

W rezultacie ewakuowano ponad 470 tys. mieszkańców. W wyniku tsunami 18,5 tys. osób poniosło śmierć lub zostało uznanych za zaginione. Trzech byłych członków ścisłego kierownictwa TEPCO (operatora elektrowni Fukushima - przyp. red.): były prezes Tsunehisa Katsumata oraz wiceprezesi Sakae Muto i Ichiro Takekuro zostało oskarżonych o niedopełnienie obowiązków zabezpieczenia instalacji w Fukushimie, co doprowadziło do śmierci 44 osób. Mimo, że w elektrowni nikt nie zginął, to w rezultacie ewakuacji ze strefy zagrożenia w szpitalach zmarło ponad 40 osób. W wyniku wybuchu wodoru, rannych zostało 13 osób. Śledczy wnioskowali o karę 5 lat pozbawienia wolności. Zdaniem prokuratury, już w 2002 roku kierownictwo TEPCO było ostrzegane o możliwości wystąpienia tsunami, którego fale mogą przekroczyć 15 metrów. Mimo to mieli zignorować ostrzeżenia.
Sąd w Tokio postanowił jednak oczyścić z zarzutów byłych prezesów TEPCO. Uzasadnienie wyroku nie zostało jeszcze opublikowane. Nie kończy ono jednak postępowania w sprawie awarii w Fukushimie - czytamy w BiznesAlert.pl.
BBC/Al Jazeera , BiznesAlert

KOMENTARZE ( 2 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: PS 19.09.2019r. 19:07
Ten wyrok to cios dla projektów jądrowych w wielu normalnych i demokratycznych krajach. Widać, jak potem wszyscy... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowedź: 20-09-2019r. 08:50 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE