ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Francja. Le Drian: dialog z Iranem jest nadal otwarty
08.09.2019r. 12:16

Minister spraw zagranicznych Francji Jean-Yves Le Drian komentując w niedzielę w TV uruchomienie przez Teheran dzień wcześniej zaawansowanych wirówek do produkcji wzbogaconego uranu, powiedział, że dialog z Iranem jest nadal otwarty, także dzisiaj.
Użycie tych wirówek stanowi naruszenie umowy nuklearnej zawartej pomiędzy Iranem a mocarstwami w Wiedniu w 2015 roku.

Behruz Kamalwandi, rzecznik irańskiej agencji energii atomowej na konferencji prasowej w sobotę w Teheranie ogłosił, że Iran uruchomił 20 wirówek typu IR-4 i 20 wirówek typu IR-6, podczas gdy umowa nuklearna z Iranem pozwala na produkcję wzbogaconego uranu na tym etapie tylko przy użyciu wirówek pierwszej generacji (IR-1).

USA w ubiegłym roku wycofały się z porozumienia i przywróciły antyirańskie sankcje.

Le Drian ocenił, że Teheran "niewłaściwie zareagował na złą decyzję Amerykanów".
"Wycofanie się z umowy z 2015 roku prowadzi do eskalacji (...), lecz droga dialogu jest nadal otwarta, nawet dzisiaj" - oznajmił.

Podkreślił, że "Iran musi powstrzymać się od działań utrudniających proces deeskalacji, który chcemy prowadzić".

Teheran od maja przeprowadził trzy fazy zmniejszania swych zobowiązań wynikających z porozumienia z 2015 roku.

Umowa zawarta w 2015 roku pomiędzy Iranem i grupą 5+1 (USA, Chiny, Wielka Brytania, Francja, Niemcy i Rosja) przewidywała zniesienie części sankcji wobec Teheranu w zamian za powstrzymanie się Iranu przez zbudowaniem broni atomowej.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE