ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Szef MAEA w niedzielę spotka się z przywódcami Iranu w sprawie umowy atomowej
06.09.2019r. 18:42

Pełniący obowiązki szefa Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Cornel Feruta w niedzielę wybiera się do Iranu na rozmowy z przywódcami tego kraju o umowie nuklearnej - poinformowała w piątek służba prasowa MAEA.
"Wizyta jest częścią istniejących cały czas relacji między MAEA a Iranem" - poinformowano w komunikacie.

Reuters podkreśla, że podróż odbędzie się przed zaplanowanym na przyszły tydzień posiedzeniem Rady Gubernatorów MAEA oraz po opublikowaniu raportu MAEA sugerującego, że współpraca Iranu z Agencją była "mniej niż idealna". "Relacje między Agencją a Iranem (...) wymagają pełnej i terminowej współpracy Iranu. Agencja nadal dąży do osiągnięcia tego celu" - napisano w raporcie.

Dwa dni temu prezydent Iranu Hasan Rowhani oświadczył, że od piątku jego kraj rozpocznie prace nad nowymi wirówkami wzbogacającymi uran, by przyspieszyć ten proces. To kolejna decyzja w ramach ograniczenia irańskich zobowiązań wynikających z umowy nuklearnej z 2015 roku.

Również w środę Rowhani ocenił, że Iran i europejscy sygnatariusze umowy raczej nie zdołają w najbliższych dniach osiągnąć porozumienia, które pozwoliłoby utrzymać w mocy układ atomowy. Prezydent powiedział też, że Iran wkrótce ogłosi dalszy krok w procesie stopniowego wycofywania się z umowy atomowej oraz że działania te "przyspieszą prace w ramach irańskiego programu atomowego".
Według raportu MAEA Iran obecnie wzbogaca uran do poziomu 4,5 proc., co jest powyżej progu 3,67 proc., do którego Teheran oficjalnie może go wzbogacać zgodnie z porozumieniem nuklearnym. Iran posiada 241,6 kg tego rozszczepialnego materiału, choć jego limit, wynikający z umowy, wynosi 202,8 kg.

Przed zawarciem porozumienia Iran wzbogacał uran do 20-procentowego poziomu, a dojście do takiego poziomu to ważny krok na drodze do osiągnięcia uranu wzbogaconego do 90 proc., koniecznego do produkcji bomby atomowej.

Umowa nuklearna została zawarta w 2015 roku przez Iran ze światowymi mocarstwami - USA, Rosją, Chinami, Wielką Brytanią, Francją i Niemcami oraz UE - aby powstrzymać Iran przed zbudowaniem broni atomowej, w zamian oferując Teheranowi stopniowe znoszenie sankcji.

W maju 2018 roku prezydent Trump, mimo sprzeciwu pozostałych sygnatariuszy, zdecydował o wycofaniu USA z porozumienia i przywrócił antyirańskie sankcje, aby m.in. uniemożliwić Iranowi eksport ropy naftowej i zmusić go do negocjacji w sprawie szerszego porozumienia, obejmującego także irański program rakietowy oraz działania Teheranu w regionie.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE