ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Rowhani: Iran będzie pracował nad nowymi wirówkami, by szybciej wzbogacać uran
04.09.2019r. 22:11

Prezydent Iranu Hassan Rowhani oświadczył w środę, że od piątku jego kraj rozpocznie prace nad nowymi wirówkami wzbogacającymi uran, by przyspieszyć ten proces. To kolejny krok w tył w przestrzeganiu przez Iran zobowiązań wynikających z umowy nuklearnej.
"Od piątku będziemy świadkami badań nad różnymi rodzajami wirówek i rozwoju nowych wirówek, a także wszystkiego, co potrzebne w celu szybszego wzbogacania uranu" - oświadczył Rowhani w transmitowanym w telewizji przemówieniu.

"Wszystkie ograniczenia na nasze badania i rozwój zostaną w piątek zniesione" - zapowiedział szef państwa.

Dezaktywacja wirówek była jednym z najważniejszych postanowień umowy nuklearnej, którą Iran zawarł w 2015 roku z USA, Rosją, Chinami, Wielką Brytanią, Francją i Niemcami; miała ona powstrzymać Iran przed zbudowaniem broni atomowej, w zamian oferując Teheranowi stopniowe znoszenie sankcji. Rozwój bardziej zaawansowanych wirówek - ostrzega Reuters - może pozwolić na skonstruowanie bomby jądrowej.

Po wycofaniu się USA w 2018 r. z międzynarodowego układu nuklearnego i w związku z wprowadzaniem przez Stany Zjednoczone kolejnych sankcji wobec Iranu kraj ten stopniowo ogranicza przestrzeganie postanowień umowy. Pozostałe mocarstwa, które sygnowały tę umowę, chcą ją utrzymać w mocy, a Iran podkreśla, że jest na rozmowy gotowy.
Obecnie Teheran wzbogaca uran do poziomu 4,5 proc., czyli i tak powyżej progu 3,67 proc., do którego zgodnie z porozumieniem oficjalnie może go wzbogacać. We wtorek rzecznik irańskiej organizacji ds. energetyki jądrowej (AEOI) Behrus Kamalwandi groził, że Iran jest w stanie w ciągu dwóch dni wznowić produkcję uranu wzbogaconego do poziomu 20 proc. Ponadto państwo to już posiada 241,6 kg wzbogaconego uranu, choć jego limit wynikający z umowy wynosi 202,8 kg.

Do produkcji bomby atomowej potrzebny jest uran wzbogacony do poziomu 90 proc.

Władze Iranu wielokrotnie zapewniały, że ich program nuklearny jest przeznaczony do wytwarzania energii elektrycznej i innych pokojowych celów.

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: max 05.09.2019r. 11:45
Po takim oświadczeniu Pana Prezydenta Iranu daję moją zgodę na zrównanie tych oszołomów z ziemią..... Trzeba być... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: fizyczny 06.09.2019r. 13:17
a co z akceleratorami neutronów?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE