ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.KALENDARIUM WYDARZEŃ
Atom - technologia jutra czy technologia przeszłości? - debata

Kiedy: 4 marzec 2020
Miejsce: Sejm, sala nr 111, bud. U, godz. 17:00
Organizator: Parlamentarny Zespół ds. Środowiska, Energii i KlimatuSERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Naimski: w ciągu 20 lat chcemy zbudować sześć reaktorów jądrowych dla energetyki
30.08.2019r. 15:35

Jest w Polsce miejsce i konieczność budowy elektrowni atomowych; w ciągu 20 lat chcemy zbudować sześć reaktorów jądrowych dla energetyki - poinformował w piątek pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
Jak zaznaczył w piątek Naimski w Polskim Radiu 24., Polska realizuje strategię odejścia od monopolu rosyjskiego w dostawach - przede wszystkim - gazu ziemnego.Dodał, że jesteśmy na bardzo dobrej drodze, by w okresie 2-3 lat problem bezpiecznych dostaw gazu był załatwiony. "Od Amerykanów chcemy bezpieczeństwa i stabilności, oni nam to gwarantują" - wskazał.

"Ze Stanami Zjednoczonymi rozmawiamy nie tylko o dostawach skroplonego gazu i nowych technologiach węglowych, ale też o technologiach nuklearnych" - powiedział Naimski. Dodał, że sobotę odbędzie się drugie spotkanie w ramach dialogu strategicznego z USA.

"Rozmawiać będziemy nie tylko o dostawach skroplonego gazu i cyberbezpieczeństwie, ale także o technologiach nuklearnych" - zaznaczył. "Nasz projekt strategiczny, który jest zawarty w strategii polityki energetycznej zakłada budowę w ciągu 20 lat sześciu reaktorów jądrowych dla energetyki" - dodał.

Jak zaznaczył Naimski "wiemy czego chcemy, a chcemy takiego partnera, który będzie uczestniczył kapitałowo w naszym projekcie na poziomie 49 proc." Dodał, że "będzie to porozumienie na 20 lat realizowania inwestycji i na następne, czyli czas funkcjonowania tych elektrowni". Dodał jednocześnie, że rozmowy z amerykańskimi partnerami trwają, ale "za wcześnie na konkluzje".
Według ministra, "rozsądek i interes państwa nakazuje, aby zrealizować program nuklearny, a przeszkody są po to, aby je pokonywać". Wskazał, że w Polsce jest miejsce i wręcz konieczność budowy elektrowni atomowych. "Decydują przede wszystkim względy bezpieczeństwa" - podkreślił.

Wyjaśnił, że "jako podstawę musimy mieć dodatkową energię nuklearną, szczególnie, jeśli chcemy w Polsce utrzymać węgiel, jako źródło i surowiec do produkcji prądu elektrycznego w długiej perspektywie". "Żeby to było możliwe, musimy mieć również dużo energii elektrycznej wyprodukowanej bez emisji dwutlenku węgla, żeby średnio spełnić europejskie standardy w 2040 roku" - zaznaczył.

Wskazał, że w Polsce są rozwijane źródła energii odnawialnej (OZE), ale jak podkreślił, wzorem Wielkiej Brytanii, OZE powinny współdziałać z energetyką jądrową.

Na pytanie, czy Polska prowadzi doktrynalną politykę antyrosyjską, Naimski stwierdził: "Nie sądzę, aby budowa zróżnicowanych źródeł energii w Polsce była polityką antyrosyjską". Dodał, że to nasza własna strategia. "Budujemy Baltic Pipe, który jest jednym z elementów uniezależniania energetycznego Polski od rosyjskiego gazu" - powiedział.

KOMENTARZE ( 6 )


Autor: zgryźliwy 31.08.2019r. 09:59
Rzut oka na dzisiejszy (31.08.2019) poranek: Hiszpania, Francja, Anglia, Niemcy, Belgia, Czechy, Słowacja ( 97 % load ) jadą na atomie. Słoneczko późno dzisiaj wstało, i w takim b.złym humorze...
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Energetyk77 01.09.2019r. 17:38
Zgryźliwy. Ja bardzo cenię Twoje uwagi i fachowość (to ostatnie bardzo rzadkie w komentarzach) i technicznie masz rację, ale oprócz techniki jest ekonomia i społeczeństwo, a przede wszystkim system finansowy, który decyduje. W Hinckley Point nie ma problemów technicznych, jest akceptacja społeczna i gwarancje ceny w postaci kontraktów różnicowych. To dlaczego praktycznie nic nie zrobiono od 2013?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: ds 02.09.2019r. 08:49
Dla przykładu dzisiejszy (02.09.2019) poranek: Dania 71% OZE, Litwa 58% OZE, Austria 75% OZE, Słowenia 33% OZE, Polska 82% węgiel - zapraszam na świeże powietrze i szybciutko na zapisy do lekarza (nabliższe terminy przyjęć 2023 rok).
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryźliwy 02.09.2019r. 10:45
Akurat likwidując systemowe elektrownie węglowe powietrza nie poprawisz, wałkowaliśmy już to. Aby osiągnąć czyste powietrze trzeba by przekazać pieniądze z polityki klimatycznej do programu czyste ogrzewnictwo. I podłączać willowe dzielnice wstydu do elektrociepłowni, choćby i węglowych.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Energetyk77 02.09.2019r. 13:03
DS. A może zobaczysz co każdego dnia dzieje się w tych krajach o 4:30 rano - 98% energii konwencjonalnej zanim wzejdzie słońce o 5:00. Ty co prawda tylko 30 minut, ale w Anglii black-out rozwinął się w ciągu kilku sekund.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: ds 03.09.2019r. 07:02
Mówisz i masz (dane z godz 06:50, słońce jeszcze nie oddziałuje na system a godz. 5:00 trąci masochizmem): Dania 88% OZE, Litwa 41% OZE, Austria 79% OZE, Słowenia 41% OZE, Polska 70% węgiel.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 6 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE