ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.KALENDARIUM WYDARZEŃ
Atom - technologia jutra czy technologia przeszłości? - debata

Kiedy: 4 marzec 2020
Miejsce: Sejm, sala nr 111, bud. U, godz. 17:00
Organizator: Parlamentarny Zespół ds. Środowiska, Energii i KlimatuSERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Naimski: w ciągu 20 lat chcemy zbudować sześć reaktorów jądrowych dla energetyki
30.08.2019r. 15:35

Jest w Polsce miejsce i konieczność budowy elektrowni atomowych; w ciągu 20 lat chcemy zbudować sześć reaktorów jądrowych dla energetyki - poinformował w piątek pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
Jak zaznaczył w piątek Naimski w Polskim Radiu 24., Polska realizuje strategię odejścia od monopolu rosyjskiego w dostawach - przede wszystkim - gazu ziemnego.Dodał, że jesteśmy na bardzo dobrej drodze, by w okresie 2-3 lat problem bezpiecznych dostaw gazu był załatwiony. "Od Amerykanów chcemy bezpieczeństwa i stabilności, oni nam to gwarantują" - wskazał.

"Ze Stanami Zjednoczonymi rozmawiamy nie tylko o dostawach skroplonego gazu i nowych technologiach węglowych, ale też o technologiach nuklearnych" - powiedział Naimski. Dodał, że sobotę odbędzie się drugie spotkanie w ramach dialogu strategicznego z USA.

"Rozmawiać będziemy nie tylko o dostawach skroplonego gazu i cyberbezpieczeństwie, ale także o technologiach nuklearnych" - zaznaczył. "Nasz projekt strategiczny, który jest zawarty w strategii polityki energetycznej zakłada budowę w ciągu 20 lat sześciu reaktorów jądrowych dla energetyki" - dodał.

Jak zaznaczył Naimski "wiemy czego chcemy, a chcemy takiego partnera, który będzie uczestniczył kapitałowo w naszym projekcie na poziomie 49 proc." Dodał, że "będzie to porozumienie na 20 lat realizowania inwestycji i na następne, czyli czas funkcjonowania tych elektrowni". Dodał jednocześnie, że rozmowy z amerykańskimi partnerami trwają, ale "za wcześnie na konkluzje".
Według ministra, "rozsądek i interes państwa nakazuje, aby zrealizować program nuklearny, a przeszkody są po to, aby je pokonywać". Wskazał, że w Polsce jest miejsce i wręcz konieczność budowy elektrowni atomowych. "Decydują przede wszystkim względy bezpieczeństwa" - podkreślił.

Wyjaśnił, że "jako podstawę musimy mieć dodatkową energię nuklearną, szczególnie, jeśli chcemy w Polsce utrzymać węgiel, jako źródło i surowiec do produkcji prądu elektrycznego w długiej perspektywie". "Żeby to było możliwe, musimy mieć również dużo energii elektrycznej wyprodukowanej bez emisji dwutlenku węgla, żeby średnio spełnić europejskie standardy w 2040 roku" - zaznaczył.

Wskazał, że w Polsce są rozwijane źródła energii odnawialnej (OZE), ale jak podkreślił, wzorem Wielkiej Brytanii, OZE powinny współdziałać z energetyką jądrową.

Na pytanie, czy Polska prowadzi doktrynalną politykę antyrosyjską, Naimski stwierdził: "Nie sądzę, aby budowa zróżnicowanych źródeł energii w Polsce była polityką antyrosyjską". Dodał, że to nasza własna strategia. "Budujemy Baltic Pipe, który jest jednym z elementów uniezależniania energetycznego Polski od rosyjskiego gazu" - powiedział.

KOMENTARZE ( 21 )


Autor: Wydma lubiatowska 30.08.2019r. 17:40
I to rozumiemy. Trzeba dążyć do dywersyfikacji surowców. Nie tylko gazu, rodzimego węgla również ...
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: aro 30.08.2019r. 19:14
Dlaczego wyłączono Gąski .To idealne miejsce na EJ.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: cyborg 31.08.2019r. 10:10
Najlepsze miejsce, ale tylko od strony technicznej. Wrogie elektrowni atomowej, bo żyjące z pensjonatów turystycznych i ośrodków wypoczynkowych miejscowe społeczeństwo nie dałoby tej elektrowni wybudować.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Analityk 30.08.2019r. 19:56
Powinien zlikwidować URE. Gospodarstwa domowe zapłaciłyby 50 zł więcejmiesięcznie i byłoby dla wszystkich ok.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: wróżby 31.08.2019r. 07:32
Tylko sześć a może lepiej siedem reaktorów Może lepiej zacznijmy od jednegobez gdybania.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Energetyk 31.08.2019r. 08:48
Ja rozumiem idą wybory i suweren potrzebuje pokrzepienia. Ale po co powtarzać to po 10 raz, kiedy nie ma miejsca na elektrownię, nie ma pieniędzy i społeczność tego nie chce. Mówienie, że coś będzie po 2030 roku nie ma sensu, przecież obecnych poliytyków już wtedy nie będzie, a nowi zrobią co będą chcieli.
W dodatku powrót od naszych dobrych stosunków z Niemcami (Merkel w Warszawie) eliminuje praktycznie atom.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Eldo 31.08.2019r. 09:12
Biorąc pod uwagę że budowa pierwszego trwa już dekadę a nie wbito nawet łopaty pod fundamenty to bardzo optymistyczne plany...
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryźliwy 31.08.2019r. 09:59
Rzut oka na dzisiejszy (31.08.2019) poranek: Hiszpania, Francja, Anglia, Niemcy, Belgia, Czechy, Słowacja ( 97 % load ) jadą na atomie. Słoneczko późno dzisiaj wstało, i w takim b.złym humorze...
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Energetyk77 01.09.2019r. 17:38
Zgryźliwy. Ja bardzo cenię Twoje uwagi i fachowość (to ostatnie bardzo rzadkie w komentarzach) i technicznie masz rację, ale oprócz techniki jest ekonomia i społeczeństwo, a przede wszystkim system finansowy, który decyduje. W Hinckley Point nie ma problemów technicznych, jest akceptacja społeczna i gwarancje ceny w postaci kontraktów różnicowych. To dlaczego praktycznie nic nie zrobiono od 2013?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: ds 02.09.2019r. 08:49
Dla przykładu dzisiejszy (02.09.2019) poranek: Dania 71% OZE, Litwa 58% OZE, Austria 75% OZE, Słowenia 33% OZE, Polska 82% węgiel - zapraszam na świeże powietrze i szybciutko na zapisy do lekarza (nabliższe terminy przyjęć 2023 rok).
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryźliwy 02.09.2019r. 10:45
Akurat likwidując systemowe elektrownie węglowe powietrza nie poprawisz, wałkowaliśmy już to. Aby osiągnąć czyste powietrze trzeba by przekazać pieniądze z polityki klimatycznej do programu czyste ogrzewnictwo. I podłączać willowe dzielnice wstydu do elektrociepłowni, choćby i węglowych.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Energetyk77 02.09.2019r. 13:03
DS. A może zobaczysz co każdego dnia dzieje się w tych krajach o 4:30 rano - 98% energii konwencjonalnej zanim wzejdzie słońce o 5:00. Ty co prawda tylko 30 minut, ale w Anglii black-out rozwinął się w ciągu kilku sekund.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: ds 03.09.2019r. 07:02
Mówisz i masz (dane z godz 06:50, słońce jeszcze nie oddziałuje na system a godz. 5:00 trąci masochizmem): Dania 88% OZE, Litwa 41% OZE, Austria 79% OZE, Słowenia 41% OZE, Polska 70% węgiel.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Obserwator 31.08.2019r. 11:32
A może jednak dajmy se spokój i zainwestujmy rozsądnie w coś, w czym możemy być naprawdę niezależni - i nie chodzi o wegiel. Nie ważne, czy gazem zastąpimy atom, czy odwrotnie, jednego i drugiego nie mamy i inwestując w te kierunki zawsze od kogoś się uzależniamy. Energia leje się z nieba. Trzeba ją "tylko" ujarzmić i zmagazynować. Wysiłki i kasę na atom i gaz skierowane w innym kierunku napewno by starczyły na takie inwestycje
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: antymonopol 31.08.2019r. 11:40
Bajkopisarz Naimski znowu przed wyborami mami ciemny lud atomową kiełbasą wyborczą. Szkoda tylko że nie powiedział skąd pis weżmie na te 6 atomówek 300 mld euro.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: grzesiek 31.08.2019r. 11:41
Powiadają, że papier przyjmie wszystko a słowa nic nie kosztują...
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Zygmunt Parczewski 31.08.2019r. 11:42
Być może pan Naimski ma rację, ale z jego bezdyskusyjnej wypowiedzi wynika, że On i jakieś inne osoby wiedzą, że tak ma być i już. Dziwne to podejście, gdyż wyklucza rzetelną debatę różnych środowisk społecznych oraz - co ciekawe, bez przedstawienia wielostronnych wariantów rozwoju krajowej energetyki, szczególnie elektroenergetyki. Trudno bowiem obecne dokumenty rządowe uznać za takie...
Ponadto niekorzystne dla Polski mogą okazać się rozważania, a nawet przekonanie p. Naimskiego o tym, że to z USA także musimy zakupić technologie jądrowe, z wykluczeniem europejskich dostawców. To na pewno nie jest podejście pozwalające na efektywny ekonomicznie wybór niezwykle drogich technologii EJ. O ile w przypadku gazu ziemnego można zrozumieć pewną awersję do poszukiwania innych dostawców, nawet za wyższą cenę, to w przypadku EJ (inwestycje grubo > 100 mld EUR) jest to niezwykle ryzykowne dla naszego kraju.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: jerlat 09.09.2019r. 12:16
W rzeczy samej. Faktycznie, zadziwiający jest ten pęd obecnie rządzących do zakupów wszystkiego i za wszelką cenę od USA z pominięciem krajów Unii Europejskiej z której najwięcej korzystamy.
Ktoś może sensownie wyjaśnić czym to jest powodowane?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: tttt 20.09.2019r. 09:45
O wiele lepsze wydają się EJ z Korei Płd.
Westighouse zbankrutował na budowie w USA tylko 4 reaktrorów. Mam nadzieję, że tego bankruta pogonią z z Polski
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Wydma Lubiatowska 31.08.2019r. 17:26
Prawdziwa Wydma Lubiatowska takich bzdur nie wypisuje. Ale na to internetowe bezhołowie odpowiada tak:
Cała Warszawa Wisłę Nam zainfekowała !
Dziękujemy za prezenty,
które do Nas Wisłą płyną,
patrzcie proszę im na ręce,
bo Nam jeszcze atom wtrynią.
Za tego typu "dywersyfikacji śmierdzących surowców" nie dziękujemy, a jak wszystkim już wiadomo, atom to archaiczna i dychawiczna technologia. Proszę zapytać Japończyków.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: mirosławek 02.09.2019r. 09:41
Ja też wiele chcę, ale to nie ma żadnego znaczenia. Jedynym konkretem - jak do tej pory - pozostaje porzucenie już zaawansowanej budowy EJ Żarnowiec i pieniądze wydane (pewnie za chwile będzie to równowartość kosztów inwestycji) na "budowę" nowej
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 21 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE