ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Demontaż sarkofagu elektrowni w Czarnobylu ma zostać przyspieszony
06.08.2019r. 15:26

Państwowe Przedsiębiorstwo Specjalistyczne "Czornobylska AES" oraz firma Ukrbudmontaż 29 lipca br. sygnowały umowę demontażu pierwszego sarkofagu postawionego nad zniszczonym reaktorem bloku 4 w elektrowni jądrowej w Czarnobylu - czytamy w BiznesAlert.pl.
Obiekt "Укриття", powszechnie znany pod nazwą "sarkofag" lub po prostu z języka rosyjskiego "schronienie nr 4", został wybudowany zaledwie kilka tygodni po katastrofie z 1986 roku. Umowa na rozbiórkę warta jest 2 miliardy hrywien, czyli około 78 milionów dolarów. Ukrbudmontaż wygrał przetarg, który został rozstrzygnięty w marcu 2019 roku.

"Czornobylska AES" informuje, że pod starym sarkofagiem w dalszym ciągu znajduje się stopiony rdzeń reaktora oraz około 200 ton wysoko radioaktywnego materiału. W listopadzie 2016 roku powstała nowa ochrona "Arka" w postaci kolejnego sarkofagu, którym inżynierowie zasłonili pierwszy. W trakcie budowy został przeprowadzony audyt budowlany starego sarkofagu, z którego wynika, że dotychczasowe struktury grożą zawaleniem. W 2008 roku przeprowadzono prace modernizacyjne, lecz dają one gwarancję bezpieczeństwa jedynie do około 2024 roku.
W pierwszym i drugim etapie Ukrbudmontaż przeprowadzi roboty projektowe oraz kontrole, które są niezbędne do zaplanowania bezpiecznego demontażu starego sarkofagu. W ramach trzeciego etapu zostanie zakupiony odpowiedni sprzęt do przyśpieszonego demontażu, który będzie realizowany w obszarze nowego sarkofagu z 2016 roku. Pracownicy firmy będą pracowali w obszarze o wysokiej radiacji - czytamy w BiznesAlert.pl.
SSE ChornobylNPP/World Nuclear News , BiznesAlert

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE