ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Kontrola bezpieczeństwa eksploatacji elektrowni jądrowej w Ostrowcu
05.08.2019r. 17:54

Eksperci Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej rozpoczęli kontrolę bezpieczeństwa eksploatacji (Pre-OSART) elektrowni atomowej w Ostrowcu - poinformowała w poniedziałek agencja BiełTA, powołując się na ministerstwo energetyki Białorusi.
"Misja ma na celu potwierdzenie gotowości przedsiębiorstwa +Białoruska Elektrownia Atomowa+ jako organizacji eksploatującejdo rozpoczęcia użytkowania siłowni i dalszej bezpiecznej eksploatacji bloków energetycznych" - przekazała BiełTA, powołując się na służbę prasową ministerstwa energetyki.

Jak podała agencja, specjaliści mają ocenić takie aspekty, jak zarządzanie przedsiębiorstwem, eksploatacja elektrowni i jej obsługę techniczną, wsparcie techniczne eksploatacji, przeszkolenie i kwalifikacje personelu, ochronę radiologiczną, zarządzanie w sytuacji awaryjnej, a także planowanie i reagowanie w razie takiej sytuacji.

Misja ekspertów MAEA potrwa do 22 sierpnia.

Białoruska elektrownia atomowa powstaje w obwodzie grodzieńskim, ok. 20 km od miejscowości Ostrowiec, według rosyjskiego projektu AES-2006. Elektrownia będzie się składać z dwóch bloków energetycznych, z których każdy posiada reaktor o mocy do 1200 megawatów. Jej pierwszy blok ma zostać uruchomiony w grudniu 2019 r., drugi - latem 2020 r. Według planów elektrownia ma produkować 18 mld kilowatogodzin energii elektrycznej rocznie.
Obawy i zastrzeżenia w związku z budową białoruskiej elektrowni niejednokrotnie wyrażała Litwa, której władze określają ją jako "rosyjski projekt geopolityczny". Siłownia powstaje w odległości ok. 50 km od litewskiej stolicy.

Misja Pre-OSART (Operational Safety Review Team - grupy przeglądu bezpieczeństwa operacyjnego) jest przeprowadzana przez MAEA w nowych elektrowniach atomowych przed załadunkiem paliwa jądrowego.

Z Mińska Justyna Prus (PAP)

just/ mal/

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE