ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Tchórzewski: polski projekt jądrowy może kosztować 60 mld dol.
10.07.2019r. 16:53

Minister energii Krzysztof Tchórzewski powiedział, że polski projekt jądrowy może kosztować 60 mld dolarów. Warszawa liczy, że połowa z tych środków będzie pochodziła od inwestorów zagranicznych. W grę wchodzą nie tylko Amerykanie - czytamy w BiznesAlert.pl, który powołuje się na agencję Reuters.
- Polska będzie prawdopodobnie potrzebować około 30 miliardów dolarów do 2040 roku od inwestorów zagranicznych na budowę pierwszej elektrowni jądrowej - powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski podczas konferencji prasowej.

Polska, która wytwarza prawie 80 procent energii z węgla, planuje budowę elektrowni jądrowych. Łączna moc bloków jądrowych ma wynieść 6 GW z możliwością zwiększenia jej do 9 GW. Nadrzędnym celem ma być zmniejszenie emisji CO2 przy jednoczesnym zapewnieniu dostaw energii. Zgodnie projektem Polityki Energetycznej Państwa do 2040 roku pierwszy blok elektrowni jądrowej o mocy 1 - 1,5 GW ma być gotowy w 2033 roku, a cały projekt zakładający budowę jednostek o łącznej mocy od 6 do 9 GW zostanie ukończony do 2043 roku.
Rząd przygotowuje obecnie model finansowania atomu. - Potrzebujemy inwestorów, którzy wyłożą około 30 mld dolarów. Środki te byłyby zapewnione na okres 20 lat - powiedział Tchórzewski dziennikarzom, dodając, że cała inwestycja została oszacowana na około 60 miliardów dolarów. Druga połowa środków ma pochodzić ze środków krajowych, jakich? Nie wiadomo.

Polska wyrażała nadzieje, że USA zapewnią wsparcie dla projektu, po tym jak oba kraje podpisały memorandum w sprawie współpracy energetycznej, w tym także w sektorze jądrowym. W środę minister zasugerował także, że w realizację projektu może być zaangażowanych więcej zagranicznych partnerów. Rozmowy z inwestorami były trudne na początku, ale teraz jest nadzieja, ponieważ pojawiła się konkurencja - powiedział.
Reuters , BiznesAlert

KOMENTARZE ( 3 )


Autor: Luter 11.07.2019r. 08:06
a jak dacie te 30 mld USD to zapewnimy Wam taką stabilność i transparentność prawa jak zwykle.
Pasuje? ;)
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Dakem 11.07.2019r. 08:43
Budowa EA to nie kwestia roku i te 20 mld to co od razu jutro są potrzebne. Przecież to jest chore, że inwestycja... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Wydma Lubiatowska 11.07.2019r. 16:02
Panie Tchórzewski, jak NASZ EKSPERT podał taką właśnie wartość czyli, około 120 mld PLN, w czasie seminarium w NCBJ,... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE