ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Spółki zależne CEZ-u zorganizują finansowanie nowych bloków jądrowych
08.07.2019r. 18:55

Budowa nowych czeskich reaktorów jądrowych finansowana będzie przez dwie firmy córki koncernu CEZ, zdecydował na poniedziałkowym posiedzeniu czeski rząd. Środki mają pochodzić z kredytów oraz od CEZ.
O decyzji w sprawie sposobu finansowania nowych reaktorów w elektrowniach w Dukovanach oraz Temelinie poinformował wicepremier, minister przemysłu i handlu Karel Havliczek. Nowe bloki w Dukovanach będzie finansować spółka EDU II, a w Temelinie - ETE II. Obydwie powołano przed trzema laty.

Rząd założył, że w określonych sytuacjach firmy córki mogą zostać sprzedane przez CEZ państwu. Według agencji CTK przyjęte przez rząd rozwiązanie wykluczyło bezpośrednie gwarancje państwa dla inwestycji CEZ. Jak przypomniała CTK, w minionym tygodniu pełnomocnik rządu ds. energetyki jądrowej Jaroslav Mil mówił, że w ten sposób będzie można zapobiec nierentowności projektu. Formą pomocy państwa mają być także umowy zawarte między rządem a CEZ, które umożliwią firmie uzyskanie korzystnych kredytów.

Pierwsze rozmowy o umowie rozpoczęły się pod koniec czerwca i teraz mają zostać sfinalizowane. "Konkretne negocjacje dopiero nabierają tempa. CEZ będzie działać tak, aby ich rezultat był korzystny dla wszystkich akcjonariuszy" - powiedział CTK rzecznik CEZ Roman Gazdik. Państwo jest właścicielem 70 proc. akcji energetycznego giganta, reszta należy do drobnych akcjonariuszy.
W 2015 r. rząd Bohuslava Sobotki przyjął "Państwową koncepcję energetyczną" - w dokumencie założono, że energetyka jądrowa będzie w Czechach głównym źródłem energii. W tym samym roku przyjęto koncepcję rozwoju energetyki jądrowej, w której m.in. napisano, że jak najszybciej należy rozpocząć przygotowania do wybudowania nowych bloków w elektrowni w Dukovanach (siłownia ma cztery bloki oddane do użycia w latach 1985-1987) i w Temelinie (dwa bloki z lat 2000-2002). Według CTK aktualny udział energii atomowej w bilansie energetycznym Czech wynosi 34 proc. Po wybudowaniu nowych reaktorów wyniesie on 50 proc. Według planów priorytetem są nowe bloki w Dukovanach.

Rozpoczęcie prac nad inwestycją, która - jak podaje CTK - "ma kosztować wiele setek miliardów koron", opóźniała niepewność co do sposobu finansowania nowych bloków i kwestia gwarancji państwa dla inwestycji. Przetarg na realizację budowy reaktorów rząd rozpisał w 2009 r., jednak pięć lat później go unieważniono z uwagi na brak gwarancji rządu dla CEZ. Nowy przetarg nie został rozpisany, ale eksperci są zdania, że o kontrakt będzie się starało 6 firm: Rosatom z Rosji, EDF z Francji, KHNP z Korei Południowej, CHNP z Chin, Westinghouse z USA oraz wspólny francusko-japońsko projekt Arevy i Mitsubishi, Atmea.

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: ekonomista 08.07.2019r. 22:56
W PAP nie ma dziennikarzy, którzy cokolwiek wiedzą o ekonomii, widocznie w gimnazjum już nie uczą o tym. Jak brak... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE