ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Fundusz emerytalny wzywa Australię do rozważenia opcji jądrowej
05.07.2019r. 16:35

Industry Super Australia (ISA), organ reprezentujący fundusze emerytalne wspierane przez związki zawodowe, w wydanym dokumencie konsultacyjnym stwierdza, że energia jądrowa musi być częścią przyszłego miksu energetycznego kraju.

Dokument dotyczący modernizacji sektora energii elektrycznej, będący przewodnikiem po długoterminowych decyzjach inwestycyjnych zatytułowany Modernising Electricity Sectors - a guide to long-run investment decisions - podkreśla niektóre z wyzwań stojących przed australijską siecią energetyczną i uzasadnia interwencję funduszy branżowych. Przemysłowe fundusze emerytalne są gotowe do współpracy z rządem federalnym, aby zwiększyć produktywność i pomóc w rozwiązaniu kryzysu energetycznego narodu, stwierdza ISA.

"W czasie, gdy szaleje debata klimatyczna australijska starzejąca się infrastruktura energetyczna nadal coraz bardziej pozostaje w tyle za resztą świata. Znaczna część przemysłu ciężkiego już upadła, a wraz z nim znikły miejsca pracy i nastąpił wzrost kosztów energii", stwierdza główny ekonomista ISA, Stephen Anthony.

Australia stoi przed dylematem równoważenia wytwarzania taniej energii, która jest również niezawodna i niskoemisyjna, stwierdza raport, ale nadal brak jest "prawdziwej długoterminowej polityki energetycznej neutralnej technologicznie", co osłabia inwestycje funduszy.

"Trudno jest wyobrazić sobie, w jaki sposób te problemy można byłoby rozwiązać bez wprowadzenia energii jądrowej do bilansu energetycznego, a zasady optymalności, korzyści i zalet sugerowałyby, że nie należy jej wykluczać", zauważono w dokumencie.

"Przemysłowe fundusze emerytalne są gotowe do alokacji kapitału w sektorze energii elektrycznej, ale muszą zobaczyć, jak rządy wprowadzają kompleksowe ramy polityki energetycznej, które dotyczą aspektów niezawodności, konkurencyjności i redukcji emisji. Jest to niezbędne, aby zapewnić
inwestorom niezbędne gwarancje opłacalności".
Analiza ISA uwzględnia wszystkie główne technologie, w tym technologie jądrowe. "Włączenie energii jądrowej nie oznacza, że jesteśmy pro-nuklearni, ani uwzględnienie energii słonecznej, że jesteśmy pro-słoneczni. Postępujemy po prostu zgodnie z zasadą optymalizacji", zauważa raport ISA.

Branżowe fundusze emerytalne powinny próbować pokierować sektor w kierunku długoterminowych rozwiązań, podejmowania strategicznych inwestycji w celu wypełnienia luk w sieciach przesyłowych i zastąpienia paliw kopalnych alternatywnymi technologiami wytwarzania prądu. Ograniczenia związane z technologiami wiatrowymi i słonecznymi oznaczają, że "wątpliwe jest, czy są one najlepszym sposobem dostarczania całej energii elektrycznej na obecnym poziomie popytu", zawiera dokument.

Raport zauważa również, że Australia jest "jedną z niewielu głównych światowych gospodarek niewykorzystującą energii jądrowej i bez doświadczenia w zarządzaniu elektrownią jądrową", co, jak stwierdza, jest "niepożądane" i "ogranicza możliwość wyboru między wszystkimi głównymi opcjami zmniejszenia emisji". Nie mając możliwości włączenia energii jądrowej do swojego bilansu energetycznego, Australia odnotowuje "znacznie wyższy poziom ryzyka" niż inne kraje dysponujące taką opcją.

Australia posiada prawie jedną trzecią znanych na świecie zasobów uranu, ale prawie dwie trzecie produkcji energii elektrycznej pochodzi z węgla, co sprawia, że jest bardziej uzależniona od węgla niż jakikolwiek inny kraj rozwinięty gospodarczo.
World Nuclear News , CIRE.PL

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: prostak 08.07.2019r. 11:57
czemu nie fotowoltaika?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE