ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Belgijski operator sieci ostrzega przed kryzysem po rezygnacji z energetyki jądrowej
04.07.2019r. 12:59

Belgia będzie potrzebować więcej zdolności wytwórczych niż wcześniej przewidywano, aby poradzić sobie z planowaną rezygnacją z energetyki jądrowej i nie jest jeszcze przygotowana na jakikolwiek scenariusz, stwierdza nowy raport belgijskiego operatora sieci energetycznych Elia. Tymczasem zespół ekspertów z Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) zakończył przegląd długoterminowej działalności dwóch bloków jądrowych w elektrowni jądrowej Doel.
Belgia nie jest jeszcze gotowa na żaden ze scenariuszy, w tym taki, w którym stopniowe wycofywanie reaktorów jądrowych jest wolniejsze niż przewidywano, stwierdził operator Elia, publikując najnowszą analizę Adequacy and flexibility study for Belgium 2020-2030.

Operator sieci ogłosił "wezwanie do działania", w celu zapewnienia przez obecny i kolejne rządy federalne wszystkich niezbędnych zasobów, potrzebnych do uniknięcia "poważnego" kryzysu zdolności wytwórczych energii elektrycznej.

Siedem reaktorów jądrowych w Belgii generuje około 50% energii elektrycznej w kraju, ale wszystkie mają zostać wyłączone do końca 2025 r. Nawet w scenariuszu częściowego "przedłużenia" opcji jądrowej - w ramach, którego dozwolone jest działanie dwóch bloków jądrowych: Doel 4 i Tihange 3 poza 2025 r. - nadal byłaby konieczna "znaczna zdolność zastępcza", stwierdza Elia.

"Ponadto konieczna będzie modernizacja reaktorów, których licencje na eksploatację są odnawiane, a okresy niedostępności przypadają na miesiące zimowe, co już teraz może powodować trudności. Oznacza to, że każdy scenariusz wymaga odpowiednich środków i muszą zostać jasno sprecyzowane jego konsekwencje i działania, które należy podjąć. Dlatego też równie ważna, jak zapewnienie zastępczych mocy wytwórczych, jest konieczność rozpoczęcia rozmów z właścicielami elektrowni jądrowych "- konkludują autorzy raportu.

Rząd belgijski w marcu 2018 r. potwierdził swój zamiar wycofania się z energii jądrowej do 2025 r. Najnowsza analiza Elii wykazała, że kraj będzie potrzebował około 3,9 GWe mocy zastępczej, aby poradzić sobie ze skutkami tego odejścia. Stanowi to wzrost w stosunku do 3,6 GWe, jakie było szacowane przez operatora sieci pod koniec 2017 r. Plany sąsiednich krajów dotyczące przyspieszenia rezygnacji z elektrowni opalanych węglem - co utrudni Belgii import energii elektrycznej, gdy będzie mieć niedobory - oznaczają, że w latach 2022-2025 Belgia będzie potrzebować około 1 GWe dodatkowych mocy wytwórczych.

"Od czasu publikacji poprzednich badań w 2016 r. zapowiedzi wcześniejszych i dodatkowych wyłączeń oznaczają zmniejszenie zdolności produkcyjnych o 26 GW", stwierdza raport Elia. "Przyspieszone odchodzenie od węgla w krajach sąsiednich (Holandia, Wielka Brytania, Włochy, Francja, a zwłaszcza Niemcy) będzie miało negatywny wpływ na naszą zdolność do importu energii elektrycznej w miesiącach zimowych".

Dodatkowe środki będą wymagane podczas zimy 2022-2023 w celu utrzymania bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej, ponieważ obecny mechanizm rezerw strategicznych został zatwierdzony jedynie na okres do zimy 2021-2022, stwierdza Elia. Ogólny mechanizm wynagradzania za zdolności wytwórcze (CRM), za pomocą, którego rząd planuje wspierać rynek, zostanie wprowadzony dopiero w 2025 r. Oznacza to, że w międzyczasie potrzebne będą dodatkowe środki na pokrycie okresu 2022-2025, twierdzi operator sieci.
Elektrownia jądrowa Doel sprawdzona pod kątem bezpieczeństwa długotrwałej pracy.

Zespół MAEA ukończył misję przeglądową SALTO (Safety Aspects of Long Term Operation), którą prowadził w jednostkach Doel 1 i 2 należących do Engie Electrabel na żądanie belgijskiego regulatora jądrowego - Federalnej Agencji Kontroli Jądrowej (FANC). FANC zatwierdził 10-letnie przedłużenie koncesji dla tych bloków w grudniu 2015 r., pod warunkiem, że zestaw warunków bezpieczeństwa będzie spełniany i kontrolowany każdego roku.

Podczas ostatniej misji, która odbyła się w dniach 25-28 czerwca, siedmioosobowy zespół SALTO dokonał przeglądu realizacji przez operatora elektrowni jądrowej Doel zaleceń i sugestii przekazanych podczas misji SALTO w 2017 r. Stwierdzono, że kierownictwo elektrowni dysponuje poprawionymi rozwiązaniami organizacyjnymi, które wspierają zarządzanie starzeniem się w okresie przedłużonej eksploatacji długoterminowej (LTO); zaktualizowało raport z analizy bezpieczeństwa oraz poprawiło kompetencje i wiedzę personelu zaangażowanego w zarządzanie starzeniem się elementów bloku. Niemniej jednak konieczne są dalsze prace, aby zapewnić, że wszystkie wymagane struktury i komponenty zostaną uwzględnione w zakresie zarządzania starzeniem się w okresie LTO.

Raport końcowy zostanie przedłożony zarządowi zakładu, FANC i rządowi Belgii w ciągu trzech miesięcy.

Prowadzona przez MAEA ocena wzajemna SALTO jest kompleksową strategią oceny bezpieczeństwa i kluczowymi elementami bezpiecznego długoterminowego funkcjonowania elektrowni jądrowych. Misje SALTO uzupełniane są przez misje zespołu ds. Przeglądu bezpieczeństwa operacyjnego (OSART), które dokonują przeglądu programów i działań niezbędnych dla zachowania bezpieczeństwa operacyjnego.

Bloki Doel 1 i 2 wyposażone są w reaktory wodne ciśnieniowe o mocy 433 MWe, które działają od roku 1975 r. Doel 1 ma zostać zamknięty w styczniu 2025 r., a blok 2 w grudniu tego samego roku.
World Nuclear News , CIRE.PL

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: antymonopol 05.07.2019r. 12:36
Belgi już dawno odeszła od węgla bo już w 2016 roku.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE