ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Zbudowano fundament pod reaktor pierwszego bloku elektrowni jądrowej Hinkley Point C
01.07.2019r. 11:31

Zakończono wylewanie betonowej podstawy (basemat) dla wyspy jądrowej pierwszego z dwóch reaktorów EPR w elektrowni jądrowej Hinkley Point C w Somerset w Anglii. Ten ważny etap budowy nastąpił w momencie, gdy Konfederacja Przemysłu Brytyjskiego wezwała rząd Wielkiej Brytanii do wsparcia budowy kolejnych reaktorów jądrowych.
EDF Energy poinformowała, że wylanie 9000 metrów sześciennych betonu było największym przedsięwzięciem inżynieryjnym w Wielkiej Brytanii, które pokonało rekord ustanowiony podczas budowy wieżowca Shard w Londynie. Wzmocniona pięcioma tysiącami ton stali płyta fundamentowa była wylewana nieprzerwanie w ciągu sześciu miesięcy przez brytyjsko-francuskie wspólne przedsiębiorstwo Bouygues-Laing O'Rourke.

"Ukończenie fundamentu dla pierwszego reaktora, zwane etapem "J-zero", oznacza, że teraz może rozpocząć się budowa budynków wyspy jądrowej nad ziemią" - poinformował przedstawiciel EDF Energy.

Budowa drugiej z dwóch jednostek Hinkley Point C jest w toku, i firma już informuje, że możliwa będzie poprawa wydajności, gdy powtarzany jest identyczny projekt. "Postęp i poprawa wydajności oznaczają, że drugi reaktor Hinkley Point C osiągnie etap "J-zero" w czerwcu 2020 r." - stwierdza EDF.

Zgodnie z umową zawartą w październiku 2015 r. chiński koncern jądrowy China General Nuclear (CGN) objął 33,5% udziałów w projekcie EDF Energy dotyczącym budowy Hinkley Point C. Będzie to pierwsza nowa elektrownia jądrowa, która zostanie zbudowana w Wielkiej Brytanii od ponad 20 lat i zapewni około 7 % energii elektrycznej kraju. Pierwszy z dwóch reaktorów EPR ma zostać uruchomiony pod koniec 2025 roku.

W ubiegłym tygodniu minister ds. energii i czystego wzrostu, Chris Skidmore podpisał przepisy prawne, nakładające na Wielką Brytanię obowiązek doprowadzenia wszystkich emisji gazów cieplarnianych netto do zera do 2050 r.

"Niezawodna niskoemisyjna energia elektryczna wyprodukowana w elektrowni jądrowej Hinkley Point C odegra istotną rolę w zwalczaniu przez Wielką Brytanię kryzysu klimatycznego" - stwierdza EDF Energy. "Równolegle z rozwojem odnawialnych źródeł energii umożliwi [HPC] osiągnięcie zerowej emisji netto i pomoże Wielkiej Brytanii zapewnić bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej, przystępnej cenowo. Transfer technologii innowacyjnych oraz umiejętności i doświadczeń zdobytych w trakcie realizacji projektu Hinkley Point C oznaczają, że proponowany niemal identyczny projekt w Sizewell C może być znacznie tańszy w budowie i finansowaniu, a kolejne projekty w Bradwell B i gdzie indziej również na tym skorzystają" - twierdzi EDF
Brytyjski minister ds. energii jądrowej w Departamencie Gospodarki, Energii i Strategii Przemysłowej (BEIS), Andrew Stephenson w trakcie wizyty na placu budowy w Hinkley Point C powiedział: "To ogromne osiągnięcie dla Hinkley Point C i ważny kamień milowy dla brytyjskiego przemysłu jądrowego, który - jako źródło niskoemisyjnej energii elektrycznej - jest kluczem do realizacji naszego ambitnego celu zerowej emisji netto do 2050 r.".

Tom Greatrex, dyrektor naczelny brytyjskiego Stowarzyszenia Przemysłu Jądrowego, stwierdził: "Z powodu konieczności wyłączenia do 2030 r. całej naszej obecnej floty reaktorów, z wyjątkiem jednego, która generuje 20% energii elektrycznej w kraju, potrzebujemy nowych zdolności do produkcji czystej, bezpiecznej i niezawodnej energii. Jak pokazuje Hinkley Point C, nowe elektrownie jądrowe tworzą tysiące miejsc pracy, zarówno w trakcie budowy, jak i podczas ich eksploatacji, zapewniają bezpieczeństwo dostaw i stymulują czysty wzrost w całym kraju, przynosząc korzyści nam wszystkim".

W liście do sekretarza ds. gospodarki i energii, Grega Clarka, Konfederacja Przemysłu Brytyjskiego (CBI) stwierdza, że Wielka Brytania powinna budować nowe elektrownie jądrowe i rozwijać technologię wychwytywania i składowania dwutlenku węgla (CCS) oraz infrastrukturę, aby osiągnąć rządowy cel zerowej emisji gazów cieplarnianych netto do 2050 r. Ta organizacja branżowa określiła szereg priorytetów w celu obniżenia emisyjności gospodarki brytyjskiej i wezwała rząd do wykorzystania opracowywanej przez nią białej księgi energetycznej, w której sprecyzuje swoją wizję.

"CBI postrzega ważną rolę energii jądrowej w ramach zróżnicowanego, niskoemisyjnego miksu energetycznego", mówi list podpisany przez dyrektora generalnego CBI, Carolyn Fairbairn. "Popieramy wysiłki zmierzające do zbudowania nowej energetyki jądrowej za odpowiednią cenę, przystępną dla konsumentów i wzywamy rząd do zbadania propozycji mechanizmów finansowania, takich jak model regulowanej bazy aktywów (regulated Asset Base - RAB). Może to pozwolić na maksymalizację potencjalnych oszczędności kosztów w następnych projektach realizowanych po Hinkley Point C".

CBI wezwała również rząd do rozważenia wsparcia dla innowacyjnych technologii jądrowych, jak np. małe reaktory modułowe. "Uważamy, że takie środki mogą zachęcić do inwestowania zarówno kapitału zagranicznego, jak i krajowego w nowe projekty jądrowe, które mogą pomóc nam w osiągnięciu celów redukcji emisji dwutlenku węgla w Wielkiej Brytanii, przy jednoczesnym czerpaniu korzyści z przemysłowych i ekonomicznych zdolności rodzimego przemysłu jądrowego", stwierdza CBI.

World Nuclear News , CIRE.PL

KOMENTARZE ( 4 )


Autor: Wydma Lubiatowska 01.07.2019r. 15:46
My również wzywamy ME do opublikowania kosztów budowy elektrowni jądrowej w Polsce i skończenia z polityką... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Eko 01.07.2019r. 16:25
Gratulacje. Po 6 latach od decyzji budowy udało się zrobić betonową wylewkę. Jeszcze ze 40-50 lat to może powstanie... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: antymonopol 01.07.2019r. 17:09
Nowa atomówka będzie wytwarzała bardzo drogą energię w cenie 100 funtów /MWh i to jeszcze przez 35 lat.
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowedź: 03-07-2019r. 00:13 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE