ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Francuska opinia publiczna popiera wykorzystanie energii jądrowej
28.06.2019r. 12:06

Większość Francuzów uważa, że energia jądrowa będzie nadal odgrywać znaczącą rolę w przyszłym miksie energetycznym kraju, wynika z badania opinii publicznej przeprowadzonego przez BVA w imieniu Orano. Jednak badanie wykazało także błędne wyobrażenie o kosztach i korzyściach z energii jądrowej.
Ankietę przeprowadzono telefonicznie między 4 a 27 kwietnia tego roku, na reprezentatywnej próbie populacji francuskiej obejmującej 3008 osób w wieku 18 lat i starszych. Została powielona na poziomie lokalnym, w okolicach La Hague (301 respondentów) i Tricastin / Melox (302 respondentów).

Badanie wykazało, że ponad połowa Francuzów (54%) uważa, że wykorzystanie energii jądrowej pozostanie stabilne lub wzrośnie we Francji. Ta sama część uważa również, że w najbliższych latach we Francji powstanie koszyk energetyczny obejmujący energetykę jądrową i odnawialną, w przeciwieństwie do 26%, które uważają, że produkcja energii będzie pochodzić wyłącznie ze źródeł odnawialnych.

Dla 47% respondentów sektor jądrowy jest postrzegany, jako atut dla dynamiki francuskiej gospodarki i niezależności energetycznej kraju, podczas gdy 34% uważa to za przeszkodę. Tworzenie miejsc pracy było postrzegane przez 56% ankietowanych, jako istotny czynnik na korzyść energii jądrowej, przy czym liczba ta wzrosła do 67% wśród respondentów w wieku 18-24 lat.

Podczas gdy wyniki badania wskazują na silne poparcie dla wykorzystania energii jądrowej, przedstawiciel Orano powiedział, że "ujawniają również opinie, które są nadal zakorzenione w odniesieniu do różnych skutków energii jądrowej, zarówno pod względem ekonomicznym, jak i środowiskowym".

Francuzi są w dużej mierze nieświadomi roli energii jądrowej w walce ze zmianami klimatu, ponieważ 69% respondentów uważa, że energia jądrowa przyczynia się do emisji gazów cieplarnianych i zmian klimatycznych. "Jako przykład tego błędnego postrzegania - 11% i 10% ludzi uważa, że węgiel i ropa (odpowiednio) w mniejszym stopniu przyczyniają się do emisji gazów cieplarnianych niż energia jądrowa", stwierdza Orano.
Sam poziom wykorzystania energii jądrowej we Francji nie jest powszechnie znany, ponieważ większość ludzi uważa, że udział energii jądrowej w produkcji energii elektrycznej wynosi około 59%, podczas gdy w rzeczywistości jest to znacznie więcej, bo 72%.

Podobnie 68% osób uważa, że wytwarzanie energii jądrowej jest kosztowne, a 67% uważa, że energia elektryczna we Francji jest droższa lub na podobnym poziomie niż w innych krajach europejskich.

Badanie wykazało, że ludzie mieszkający w pobliżu elektrowni jądrowych wykazują zarówno lepsze zrozumienie problemów sektora, jak i są bardziej przekonani o jego korzyściach, zarówno ekonomicznych, jak i środowiskowych.

Dyrektor generalny Orano, Philippe Knoche powiedział: "Wyniki tego badania pokazują, że znaczenie ekonomiczne sektora jądrowego, który zatrudnia w naszym kraju ponad 220 000 osób, jest znane Francuzom. Niemniej jednak pewne z góry przyjęte twierdzenia dotyczące tej energii wciąż wydają się być podzielane przez większość społeczeństwa. Ponieważ energia jądrowa jest istotnym elementem miksu energetycznego, istotne jest uświadomienie ludziom realiów tej energii i niezbędnej roli, jaką będzie ona miała w skutecznym przechodzeniu przez proces transformacji energetycznej".

W listopadzie ubiegłego roku francuski prezydent Emmanuel Macron zaprezentował wieloletni program energetyczny Pluriannuelle de l'énergie (PPE), strategiczny dokument dotyczący zarządzania transformacją energetyczną kraju w nadchodzących dekadach. W swej istocie PPE ma na celu zmniejszenie wykorzystania floty jądrowej we Francji, która obejmuje obecnie 58 reaktorów o łącznej mocy 63,1 GWe. Prezentując plan PPE, Macron ogłosił, że 14 francuskich reaktorów energetycznych, każdy o mocy 900 MWe, zostanie zamkniętych w celu zmniejszenia udziału energii jądrowej w bilansie produkcji energii elektrycznej w kraju z obecnych 75% do 50% do 2035 roku. Harmonogram wyłączeń zależeć będzie od tempa zmian francuskiego miksu energetycznego, w tym planowanego zwiększenia mocy odnawialnych źródeł energii i rozszerzenia zdolności połączeń międzysystemowych z krajami sąsiadującymi.
World Nuclear News , CIRE.PL

KOMENTARZE ( 3 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: zgryźliwy 28.06.2019r. 14:55
Francja trzepie kasę na eksporcie prądu aż miło, nawet w tej chwili ponad 5 GW, w tym oczywiście do wiodących OZE... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowedź: 28-06-2019r. 18:51 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: antymonopol 28.06.2019r. 19:35
To dlaczego rząd francuski zdecydował o tym że już nie będzie zastępował starych zamykanych atomówek nowymi tylko... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE