ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Chiny i Rosja podpisały umowę na budowę dwóch bloków w elektrowni jądrowej Xudabao
11.06.2019r. 15:20

Podczas państwowej wizyty prezydenta Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpinga w Moskwie został podpisany kontrakt na budowę bloków 3 i 4 w elektrowni jądrowej Xudabao w chińskiej prowincji Liaoning. Będą one wyposażone w rosyjskie reaktory WWER-1200 najnowszej generacji.
Umowę, w obecności szefów państw Rosji i Chin podpisali przedstawiciele chińskiej korporacji jądrowej China National Nuclear Corporation (CNNC) oraz firmy inżynieryjnej Atomstroyeksport (ASE), spółki zależnej rosyjskiego koncernu jądrowego Rosatom.

Alexey Likhachev, dyrektor generalny Rosatom State Corporation stwierdził: "Dzisiaj przenieśliśmy projekt budowy chińskiej elektrowni jądrowej w nowej lokalizacji do etapu praktycznej realizacji. Biorąc pod uwagę podpisaną wcześniej umowę na rozbudowę elektrowni Tianwan, zbudujemy razem z naszymi chińskimi partnerami cztery nowe jednostki wytwórcze najnowszej generacji III+ do 2028 roku"

Wcześniej, w marcu 2019 r., podpisano kontrakt na budowę bloków energetycznych nr 7 i 8 elektrowni jądrowej Tianwan wyposażonych w rosyjskie reaktory WWER-1200.
Uruchomienie bloku nr 3 w elektrowni jądrowej Xudabao planowane jest na 2027 r., a bloku nr 4 - na 2028 r. Natomiast w elektrowni jądrowej Tianwan bloki nr 7 i 8 mają zostać uruchomione odpowiednio w latach 2026 i 2027.

Początkowo projekt Xudabao miał obejmować sześć reaktorów CAP-1000 zaprojektowanych w Chinach, z jednostkami 1 i 2 zbudowanymi w pierwszej fazie. Przygotowanie terenu rozpoczęto w listopadzie 2010 r. Krajowa Komisja ds. Rozwoju i Reform zatwierdziła ten projekt w styczniu 2011 r. Krajowa Administracja Bezpieczeństwa Jądrowego (National Nuclear Safety Administration - NNSA) zatwierdziła wybór lokalizacji dla bloków Xudabao-1 i 2 w kwietniu 2014 r, a ich budowa ma rozpocząć się w roku 2019.

Powyższe kontrakty zostały sporządzone zgodnie ze strategicznym pakietem umów podpisanych 8 czerwca 2018 r. podczas wizyty prezydenta Władimira Putina w Chinach, która określiła główne kierunki rozwoju współpracy między Rosją a Chinami w dziedzinie energii jądrowej na najbliższe dziesięciolecia.
World Nuclear News, Rosatom , CIRE.PL

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE