ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Rosatom będzie nadal dostarczać paliwo dla elektrowni jądrowych na Słowacji
07.06.2019r. 11:05

Rosyjskie przedsiębiorstwo wytwarzające paliwo jądrowe TVEL JSC, wchodzące w skład koncernu jądrowego Rosatom, wygrało otwarty międzynarodowy przetarg na dostawy paliwa do elektrowni jądrowych na Słowacji i zawarło umowę ze słowackim operatorem energetycznym Slovenské elektrárne na dostawę takiego paliwa na lata 2022-2026, z możliwością jej przedłużenia do roku 2030.
Dokumenty zostały podpisane w Moskwie w obecności premierów Rosji Dmitrija Miedwiediewa i Słowacji Petera Pellegriniego.

Rosyjskie paliwo jądrowe będzie dostarczane do czterech energetycznych bloków jądrowych wyposażonych w reaktory WWER-440, działających w elektrowniach jądrowej Bohunice i Mochovce, a także do dwóch bloków elektrowni jądrowej Mochovce, które znajdują się w końcowym etapie budowy (także z reaktorami WWER-440).

"Dział paliw Rosatom ma unikalne doświadczenie i kompetencje w produkcji paliwa dla reaktorów WWER-440 zgodnie z indywidualnymi wymaganiami klienta. TVEL JSC wraz ze słowackimi specjalistami optymalizuje strategię cykli paliwowych słowackich elektrowni jądrowych, aby zwiększyć ich efektywność ekonomiczną. Wszystkie słowackie reaktory energetyczne działają na paliwie jądrowym produkowanym w Zakładach Budowy Maszyn Electrostal, które już rozpoczynają realizację zamówienia na nowe paliwo dla Słowacji" - powiedziała Natalia Nikipelova, prezes TVEL JSC.

"Cieszę się, że po podpisaniu umowy z sukcesem zakończyliśmy długi i trudny proces wyboru dostawcy paliwa jądrowego dla naszych elektrowni jądrowych na nadchodzące lata. Wierzę, że będzie ona zapewniać nadal wysoki poziom bezpieczeństwa i niezawodności dostaw paliwa "- powiedział Branislav Strychek, prezes zarządu i dyrektor generalny Slovenské elektrárne.
Generacja jądrowa o łącznej zainstalowanej mocy elektrycznej 1940 MWe stanowi podstawę słowackiego systemu energetycznego. Dwa bloki elektrowni jądrowej Bohunice (uruchomione w latach 1984-1985) i dwa bloki w elektrowni Mochovce (z lat 1998-1999) produkują rocznie około 15 mld kWh energii elektrycznej, co stanowi około 55% całkowitej produkcji energii
elektrycznej w kraju. Słowacja jest drugim krajem na świecie (po Francji) pod względem udziału energii jądrowej w bilansie energetycznym, a w najbliższej przyszłości udział ten wzrośnie jeszcze bardziej po uruchomieniu bloków nr 3 i 4 elektrowni jądrowej Mochovce.

Firma paliwowa TVEL JSC obejmuje przedsiębiorstwa produkujące paliwo jądrowe, konwersję i wzbogacanie uranu, produkcję wirówek gazowych, a także ośrodki badawczo-rozwojowe. Jest jedynym dostawcą paliwa jądrowego dla rosyjskich elektrowni jądrowych. Firma zaopatruje w paliwo 76 reaktorów jądrowych w 14 krajach świata, reaktory badawcze w ośmiu krajach, a także reaktory napędowe rosyjskiej floty jądrowej. Co szósty reaktor na świecie zasilany jest paliwem produkowanym przez TVEL.

World Nuclear News, Rosatom , CIRE.PL

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE