ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Drugi blok elektrowni jądrowej Nowoworoneż II rozpoczyna pracę pilotażową
06.06.2019r. 09:48

Rosenergoatom, podmiot zależny państwowej korporacji jądrowej Rosatom, ogłosił, że blok nr 2 w elektrowni jądrowej Nowoworoneż II w południowo-zachodniej Rosji rozpoczął pilotażową działalność komercyjną.
Reaktor WWER-1200/V-392M został uruchomiony (osiągnął stan pierwszej krytyczności) 22 marca. Został podłączony do sieci 1 maja i dwa dni później otrzymał od regulatora Rostechnadzor pozwolenie na uruchomienie pilotażowej działalności komercyjnej (PCO).

PCO składa się z czterech podetapów działania: przy 50 proc. mocy; 75 proc. mocy; praca przy mocy nominalnej (na poziomie 90 proc. i 100 proc.), a także kompleksowe testowanie sprzętu (próba rozruchowa) i na końcu akceptacja do działania bloku.

Po zakończeniu etapu PCO Rostechnadzor sprawdzi jednostkę pod względem parametrów projektowych i oczekuje się, że jednostka zostanie oddana do użytku komercyjnego do końca roku.

Głównym projektantem i generalnym wykonawcą obiektu są odpowiednio Atomenergoprojekt i Atomstroyexport, które są również spółkami zależnymi Rosatomu.
Nowoworoneż II-2 będzie trzecim reaktorem WWER-1200, który zostanie oddany do użytku, po Nowoworoneż II-1 i Leningrad II-1, które zostały uruchomione odpowiednio w 2016 i 2017 roku.

Rosatom opisuje reaktor WWER-1200 (AES-2006), jako rozwojową wersję reaktora WWER-1000 oferowaną zarówno na rynek krajowy jak i na eksport. Nowy projekt zapewnia 7-procentowy wzrost wydajności i pozwala na zmniejszenie o 30-40 proc. personelu obsługi. Okres budowy wynosi 54 miesiące, przewidywany czas eksploatacji - 60 lat, z możliwością przedłużenia do 80 lat, współczynnik obciążenia - 90 proc.. Posiada obudowę bezpieczeństwa i awaryjny system chłodzenia rdzenia oraz inne pasywne systemy bezpieczeństwa (w tym chwytacz stopionego rdzenia) i systemy sterowania francuskiej firmy Areva. Zaliczany jest do najnowszej generacji III+.

Reaktory tego typu budowane są obecnie w Rosji w elektrowni jądrowej Leningrad II (model V-491, a także w Bangladeszu w elektrowni jądrowej Rooppur, na Białorusi w elektrowni jądrowej Ostrowiec i w Turcji w elektrowni jądrowej Akkuyu. Ponadto Rosatom podpisał umowy na budowę takich reaktorów w Chinach (Tianwan), w Egipcie (El Dabaa), w Finlandii (Hanhikivi), w Indiach (Kudankulam), na Węgrzech (Paks) i w Uzbekistanie (Navoi).
World Nuclear News , CIRE.PL

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE