ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

MAE: gwałtowne odejście od energetyki jądrowej grozi znacznym wzrostem emisji CO2
29.05.2019r. 07:40

Według najnowszego raportu Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE) "Nuclear Power in a Clean Energy System", gwałtowny spadek udziału energetyki jądrowej w zaawansowanych gospodarkach może doprowadzić do emisji miliardów dwutlenku węgla - czytamy w BiznesAlert.pl.
MAE podkreśla w raporcie, że energetyka jądrowa jest pod względem wielkości drugim na świecie niskoemisyjnym źródłem energii, odpowiedzialnym za 10 procent jej globalnej produkcji (na pierwszym miejscu znalazła się energetyka wodna). Dla wielu rozwiniętych gospodarek jak USA, UE, Kanada czy Japonia, atom jest największych niskoemisyjnym źródłem energii od 30 lat.

Przyszłość atomu wydaje się obecnie niepewna. Istniejące jednostki jądrowe będą niebawem zamykane ze względu na starzejącą się infrastrukturę, politykę wycofywania się z atomu i z przyczyn ekonomicznych. Według wyliczeń MAE, bez zmian polityki, zaawansowane gospodarki mogą stracić 25 procent mocy jądrowych do 2025 oku oraz dwie trzecie tych mocy do 2040 roku. Brak nowych projektów oraz działań na rzecz przedłużenia życia działających jednostek jądrowych może spowodować emisję dodatkowych 4 miliardów ton CO2.

Niektóre kraje zrezygnowały z energetyki jądrowej ze względu na obawy dotyczące bezpieczeństwa. Inne przypisują atomowi istotną rolę w transformacji energetycznej, jednak MAE zaznacza, że nie robią one wystarczająco dużo, by zrealizować cele klimatyczne.
- Transformacja energetyczna może być o wiele trudniejsza bez istotnego wkładu energetyki jądrowej - stwierdził dr Fatih Birol, dyrektor wykonawczy MAE. - Energetyka jądrowa oprócz odnawialnych źródeł energii, efektywności energetycznej oraz innych technologii, może w znaczący sposób przyczynić się do realizacji celów zrównoważonej energetyki oraz wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego. Jeżeli bariery jej rozwoju nie zostaną pokonane, to rola tego źródła w USA, Europie oraz w Japonii znacznie spadnie - powiedział Birol.

W raporcie MAE można przeczytać, że koszty wydłużenia żywotności operacyjnego jednostek jądrowych są duże, ale dalej konkurencyjne wobec kosztów innych technologii produkcji energii, w tym energetyki słonecznej oraz energetyki wiatrowej. Atom może doprowadzić do bezpieczniejszej i mniej problematycznej transformacji energetycznej.
MAE , BiznesAlert

KOMENTARZE ( 3 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: cyborg 29.05.2019r. 08:17
Stworzono taki system wsparcia dla OZE, że inwestorom finansowym po prostu nie opłaca się angażować w skomplikowaną i... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowedź: 29-05-2019r. 11:46 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryźliwy 29.05.2019r. 11:44
Czyli Niemcy szukają podkładki, jak tu wyjść z twarzą z niedorzecznego projektu zamknięcia elektrowni atomowych.... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE