ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Amerykańska firma zastosuje nowatorską metodę produkcji lutetu
21.05.2019r. 13:12

Amerykańska firma Shine Medical Technologies Inc ma produkować medyczny radioizotop lutet-177 (Lu-177) przy użyciu nowatorskiej metody oddzielania pierwiastków ziem rzadkich opracowanej w Instytucie Chemii Organicznej i Biochemii Czeskiej Akademii Nauk (IOCB) z Pragi.
Amerykańska firma Shine, producent izotopów medycznych, z siedzibą w Wisconsin oraz czeski instytut IOCB Praga w dniu 15 maja ogłosili, że zawarli umowę licencyjną na technikę separacji opracowaną przez zespół Miloslava Poláška z IOCB.

"Rozdzielanie pierwiastków ziem rzadkich jest bardzo trudne, szczególnie jeśli są promieniotwórcze i muszą być niezwykle czyste", powiedział Polášek. "Nasza technologia została opracowana specjalnie w tym celu i ma potencjał, by poprawić szybkość i skalę produkcji Lu-177".

Lu-177 jest stosowany jako emiter gamma do obrazowania i jako emiter beta do radioterapii ukierunkowanej na małe nowotwory, takie jak guzy neuroendokrynne. Chociaż jest to krótkożyciowy izotop promieniotwórczy, jego czas połowicznego rozpadu wynoszący niecałe siedem dni jest wystarczająco długi, aby umożliwić zaawansowane techniki jego użycia. Jest zwykle wytwarzany przez aktywację neutronami tarczy wykonanych z lutetu naturalnego lub wzbogaconego w izotop lutet-176.

Metoda opracowana przez IOCB pozwoli Shine na szybką i wydajną ekstrakcję (wydzielenie) Lu-177 z napromieniowanych tarczy wykonanych z iterbu-176 (Yb-176), wytwarzając wysoce stężony produkt Lu-177, podała firma. Shine dąży również do produkcji własnego materiału wyjściowego zawierającego Yb-176.
Lu-177 jest jednym z wielu izotopów promieniotwórczych, które Shine zamierza produkować w swoim zakładzie produkcji izotopów dla celów medycznych w Janesville w stanie Wisconsin, gdzie 9 maja miała miejsce ceremonia położenia kamienia węgielnego pod budowę obiektu. Rozpoczęcie komercyjnej produkcji izotopów, w tym molibdenu-99, ma nastąpić w 2021 r.
Technologia firmy Shine wykorzystuje niskoenergetyczne, oparte na akceleratorze źródło neutronów, a nie reaktor jądrowy. Oprócz molibdenu-99, wykorzystywanego w szpitalach do produkcji technetu-99m, stosowanego w około 80% procedur obrazowania jądrowego oraz Lu-177, zakład będzie produkował także jod-131, szeroko stosowany w leczeniu raka tarczycy i innych nieprawidłowych stanów tarczycy, a także ksenon-133, stosowany dla celów diagnostycznych i jod-125, stosowany w leczeniu raka prostaty i guzów mózgu.

"Opracowywane obecnie terapie przeciwnowotworowe oparte na Lu-177 wykazują ogromny potencjał czynienia dobra na świecie" - powiedział Greg Piefer, założyciel i dyrektor generalny Shine. "Shine dokłada wszelkich starań, aby zapewnić wystarczającą ilość Lu-177, aby zaspokoić popyt, ponieważ coraz więcej pacjentów korzysta z tych produktów. Technologia IOCB jest kluczowym elementem naszej strategii szybkiego wejścia na rynek".

Globalny popyt na Lu-177 rośnie, a kanadyjski operator energetyczny Bruce Power podpisał w ubiegłym roku porozumienie z ITG, spółką zależną niemieckiej firmy ITM Isotopen Technologien München, w celu zbadania możliwości produkcji Lu-177 w swoich reaktorach Candu. ITM ogłosiło zwiększenie mocy produkcyjnych dla radiofarmaceutyków zawierających Lu-177 w Neufahrn koło Monachium.

Polskim producentem i dystrybutorem preparatów izotopowych wykorzystywanych w medycynie, nauce, przemyśle i ochronie środowiska jest Ośrodek Radioizotopów POLATOM zlokalizowany w Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Świerku.
World Nuclear News , CIRE.PL

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE