ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Odchodzenie od atomu w USA szansą dla firm zajmujących się zamykaniem dużych jednostek wytwórczych
21.05.2019r. 09:20

Od 2013 roku w USA zamknięto sześć elektrowni jądrowych. Odchodzenie od atomu osłabiają biznes i know-how związany z energetyką jądrową, ale jest też szansą dla firm zajmujących się zamykaniem dużych jednostek wytwórczych - czytamy w BiznesAlert.pl.
Obecnie amerykański sektor energetyki jądrowej ma trudności związane z konkurencją ze strony tańszego od atomu gazu ziemnego oraz transformacją energetyczną, związaną z coraz większą popularnością odnawialnych źródeł energii. Atom jest postrzegany jako szansa na osiągnięcie celów związanych z redukcją emisji CO2, ale technologia ta staje się coraz droższa. Portal Bloomberg wskazuje, że stany Nowy Jork, News Jersey, Illinois oraz Connecticut musiały wspomóc funkcjonowanie jednostek jądrowych państwowymi dotacjami. Amerykański gigant jądrowy Westinghouse Electric zbankrutował w 2017 roku. Renesans amerykańskiej energetyki jądrowej jest wątpliwy, a firma obecnie w większości koncentruje się na demontażu jednostek jądrowych, który jest procesem drogim i długotrwałym.

Amerykański operator Entergy zamknął swoją elektrownię jądrową Vermont Yankee w 2014 roku, chociaż pierwotnie planował poczekać z demontażem do 2068 roku i skorzystać przy niej ze wsparcia likwidacyjnego funduszu powierniczego o wartości 510 milionów dolarów. Fundusz powierniczy jest tworzony po uruchomieniu reaktora przez operatora i ma być źródłem finansowym przyszłej rozbiórki elektrowni, na którą operatorzy mają 60 lat.
Okazuje się, że Entergy sprzedał elektrownię w styczniu Northstar Group Services, która planuje ją zdemontować do 2026 roku po niższych kosztach. W ten sposób firma nie poniesie strat związanych z magazynowaniem paliwa jądrowego w wysokości 8 mln dolarów. Demontaż będzie realizowany także z funduszu powierniczego, z którego 45 procent otrzyma firma po szybszym zakończeniu demontażu. - Ten biznes nie istniał jeszcze kilka lat temu - powiedział Scott State, dyrektor wykonawczy Northstar. Przedsiębiorstwo to ma już spore doświadczenia w projektach rozbiórki obiektów jądrowych oraz rekultywacji środowiska zdegradowanego. Obecnie firma prowadzi rozmowy w sprawie czterech kolejnych projektów przyśpieszających rozbiórkę zamkniętych elektrowni jądrowych - czytamy w BiznesAlert.pl.
Bloomberg , BiznesAlert

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE