ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Jesienią na Węgrzech ruszą studia kształcące inżynierów energetyki jądrowej
13.05.2019r. 15:02

Jesienią ruszą w sześciu uniwersytetach na Węgrzech studia kształcące inżynierów energetyki jądrowej pod nazwą Akademia Paksu II. W poniedziałek podpisano pierwsze porozumienie w tej sprawie - poinformowała agencja MTI.
Dyrektor generalny spółki odpowiedzialnej za rozbudowę elektrowni w Paksu Istvan Lenkei podpisał porozumienie z Uniwersytetem w Peczu na południu kraju. Jak podkreślił, już w momencie podejmowania decyzji o rozbudowie siłowni było jasne, że będzie potrzeba bardzo wielu nowych specjalistów.

Według niego inżynierowie, którzy ukończą dwa startujące na jesieni półroczne kursy, "z bardzo dużym prawdopodobieństwem" będą pracować na budowie nowych reaktorów, a następnie przy ich eksploatacji. Materiały dydaktyczne zostały przygotowane wspólnie przez wszystkie uniwersytety uczestniczące w przedsięwzięciu.

Inne uczelnie, które będą kształcić inżynierów na potrzeby Paksu, to Uniwersytet Techniczno-Ekonomiczny w Budapeszcie, uniwersytety w Debreczynie, Miszkolcu i Dunaujvaros oraz Uniwersytet Panoński w Veszprem.
Rzecznik spółki Paks II Attila Miseta poinformował, że w pierwszym etapie w kursach ma uczestniczyć około 100 inżynierów.

W 2014 roku rząd Węgier zawarł z Rosją umowę na budowę przez koncern Rosatom dwóch nowych bloków w Paksu. W zamierzeniu będą one produkować w sumie więcej energii niż obecne cztery, które mają zostać wyłączone w latach 2032-2037.

Zgodnie z umową Rosja udzieli Węgrom na budowę nowych reaktorów kredytu w wysokości do 10 mld euro; całkowity koszt inwestycji to 12 mld euro.

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: fizyczny 13.05.2019r. 15:45
zimna fuzja wg Lockheed Martin?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE