ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Chiński koncern dokończy budowę dwóch bloków jądrowych w Rumunii
10.05.2019r. 11:14

Rumuński operator jądrowy Nuclearelectrica i chiński koncern China General Nuclear (CGN) podpisały wstępną umowę w sprawie ukończenia bloków 3 i 4 w elektrowni jądrowej Cernavoda.
W Ministerstwie Energii w Bukareszcie została podpisana wstępna umowa inwestycyjna (PIA) pomiędzy Nuclearelectrica, CGN i CGN Central and Eastern Europe Investment (Romania) Co (CEERI). Zawarcie tego porozumienia odbyło się w obecności rumuńskiego wicepremiera Viorela Stefana, Ministra energii Antona Antona, Ambasadora Chin w Rumunii Jiang Yu i doradcy ekonomicznego Chin w Rumunii Guan Gang.

PIA została zatwierdzona przez akcjonariuszy Nuclearelectrica podczas Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy w dniu 10 kwietnia. CGN również zakończył już wewnętrzny proces zatwierdzania tej umowy.

Porozumienie przewiduje utworzenie spółki joint venture jako "platformy technicznej i operacyjnej" do ukończenia budowy energetycznych bloków jądrowych Cernavoda 3 i 4, która będą wyposażone w ciśnieniowe reaktory ciężkowodne (PHWR) typu Candu 6 o mocy 700 MWe. Zgodnie z umową, spółka zostanie utworzone w ciągu najbliższych 60 dni roboczych, początkowo na okres dwóch lat. CGN będzie posiadał 51% udziałów w spółce projektowej, a Nuclearelectrica będzie właścicielem pozostałych 49%.

"Konsensus w procesie negocjacji, korzystny dla obu stron, osiągnięty dzięki zatwierdzeniu przez akcjonariuszy Nuclearelectrica wstępnego porozumienia inwestorów, oznacza w rzeczywistości rozpoczęcie konkretnych działań mających na celu rozbudowę elektrowni o dwa bloki Cernavoda 3 i 4" - powiedział minister Anton. "W ciągu dwuletniego okresu trwania nowej firmy projektowej zdefiniujemy i skonstruujemy odpowiedni model biznesowy i techniczny dla kontynuacji projektu budowy tych dwóch jednostek".

W elektrowni jądrowej Cernavoda działają już dwa reaktory Candu 6 dostarczone przez poprzednika Candu Energy, Atomic Energy of Canada Ltd (AECL) i zbudowane przez kanadyjsko-włoskie konsorcjum AECL i Ansaldo. Blok nr 1 rozpoczął pracę w 1996 r., ale budowa kolejnych czterech jednostek została zawieszona w 1991 r. Ukończono jedynie blok nr 2, który działa od 2007 r.
W lipcu 2014 r. firma China Nuclear Power Engineering Co (CNPEC) podpisała "wiążącą i wyłączną" umowę o współpracy z Candu Energy w sprawie budowy dwóch kolejnych reaktorów w elektrowni jądrowej Cernavoda w Rumunii. Koncern CGN jest spółką macierzystą CNPEC.

We wrześniu 2014 r. CGN złożył ofertę budowy dwóch nowych reaktorów w elektrowni jądrowej Cernavoda i został ogłoszony "inwestorem kwalifikowanym" dla tego projektu.

Nuclearelectrica i CGN podpisały w listopadzie 2015 r. Porozumienie Ramowe (MoU) w sprawie budowy, eksploatacji i likwidacji bloków jądrowych Cernavoda 3 i 4.

Dwa reaktory działające w elektrowni jądrowej Cernavoda, o sumarycznej mocy 1300 MWe, w roku 2018 wyprodukowały 10400 GWh energii elektrycznej, co stanowiło 17,2 % produkcji krajowej.
World Nuclear News , CIRE.PL

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE