ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.KALENDARIUM WYDARZEŃ
Atom - technologia jutra czy technologia przeszłości? - debata

Kiedy: 4 marzec 2020
Miejsce: Sejm, sala nr 111, bud. U, godz. 17:00
Organizator: Parlamentarny Zespół ds. Środowiska, Energii i KlimatuSERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Litwa. Premier zapowiada przyjęcie propozycji Białorusi ws. obserwacji siłowni w Ostrowcu
30.04.2019r. 17:28

Litewski premier Saulius Skvernelis zapowiedział we wtorek, że przyjmie propozycję Białorusi, by podjąć z nią negocjacje w sprawie utworzenia wspólnego systemu monitoringu białoruskiej elektrowni atomowej, która powstaje w Ostrowcu w pobliżu granicy z Litwą.
"Uwzględniając nasze bezpieczeństwo, sądzę, że tę szansę wykorzystamy" - powiedział dziennikarzom premier Skvernelis. Zaznaczył, że "utworzenie takiego systemu pozwoli Litwie na obserwowanie ewentualnych zmian poziomu radiacyjnego w siłowni i incydentów" na terenie obiektu.

Skvernelis zaznaczył jednak, że przyjęcie propozycji strony białoruskiej nie oznacza, że Litwa zmienia swe stanowisko w sprawie siłowni w Ostrowcu.

"Nadal utrzymujemy, że jest to niebezpieczny obiekt (...) i będziemy żądać wyeliminowania niedociągnięć ujawnionych podczas stress-testów" - wskazał.

Powołanie wspólnego systemu monitoringu siłowni zaproponował premier Białorusi Siarhiej Rumas w liście, który jest odpowiedzią na propozycję szefa litewskiego rządu z początku marca, by przestawić budowaną elektrownię atomową na gaz.
W opublikowanym we wtorek liście premier Białorusi wskazał, że "projekt budowy białoruskiej elektrowni atomowej wszedł już w końcowy etap realizacji i przekształcenie jej w elektrownię zasilaną gazem nie miałoby sensu zarówno z technicznego, jak i ekonomicznego punktu widzenia".

Rumas zaproponował jednak Litwie odnowienie dialogu na temat Ostrowca oraz utworzenie wspólnej grupy obserwującej pracę siłowni i wspólnego systemu monitoringu radiacyjnego.

Białoruska elektrownia atomowa powstaje w Ostrowcu na północy obwodu grodzieńskiego w odległości zaledwie 50 kilometrów od Wilna i z tego względu uznawana jest na Litwie za potencjalne zagrożenie radiacyjne.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE