ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.KALENDARIUM WYDARZEŃ
Atom - technologia jutra czy technologia przeszłości? - debata

Kiedy: 4 marzec 2020
Miejsce: Sejm, sala nr 111, bud. U, godz. 17:00
Organizator: Parlamentarny Zespół ds. Środowiska, Energii i KlimatuSERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Stały postęp prac przy budowie pierwszego reaktora Hualong One
30.04.2019r. 16:01

Budowa pierwszego reaktora III generacji rodzimej konstrukcji Hualong One w bloku nr 5 elektrowni jądrowej Fuqing w Chinach w prowincji Fujian osiągnęła etap zimnych testów hydraulicznych. Rozpoczęcie tych testów oznacza, że systemy reaktora pracują razem z systemami pomocniczymi.

Rzecznik China National Nuclear Corporation (CNNC) poinformował, że w bloku Fuqing-5 w dniu 27 kwietnia, na 50 dni przed planowanym terminem, rozpoczęto zimne testy hydrostatyczne. Oznacza to, ze budowa bloku przeszła z fazy instalacji do fazy rozruchu.

Jest to jeden z dwóch bliźniaczych reaktorów Hualong One (HPR-1000), które są budowane w tej elektrowni.

Testy prowadzone są w celu potwierdzenia, czy komponenty i systemy ważne dla bezpieczeństwa pracy reaktora są prawidłowo zainstalowane i gotowe do działania w niskiej temperaturze. Głównym celem tych testów jest sprawdzenie szczelności obwodu pierwotnego i elementów takich jak: zbiornik ciśnieniowy, rurociągi i zawory zarówno w części jądrowej jak i konwencjonalnej bloku oraz oczyszczenie głównych rur obiegowych.

Podczas testów będą przeprowadzane kontrole układów reaktora przy poziomach ciśnienia wody 2,7 MPa, 7,0 MPa, 10,0 MPa, 15,4 MPa, 16,5 MPa, 17,13 MPa i 22,3 MPa. Testy przy ciśnieniu 2,7 MPa pomyślnie zakończono 28 kwietnia o godzinie 2:36.

W listopadzie 2014 r. CNNC ogłosiło, że w piątym i szóstym energetycznym bloku jądrowym w EJ Fuqing zostaną zainstalowane po raz pierwszy w kraju reaktory rodzimej konstrukcji Hualong One. Koncern wcześniej przewidywał wykorzystanie w tych blokach reaktorów ACP-1000, ale plany zostały zmienione wraz z reorganizacją chińskiego przemysłu jądrowego. Chińska Rada Państwa wydała ostateczne zezwolenie na budowę jednostek Fuqing 5 i 6 w kwietniu 2015 roku.

Wylewanie betonu w bloku 5 rozpoczęto 7 maja 2015 r., a w bloku 6 - 22 grudnia tego samego roku. Kopułę nad obudową bezpieczeństwa bloku nr 5 położono w maju 2017 r. i w styczniu ubiegłego roku zainstalowano zbiornik ciśnieniowy reaktora. 5 stycznia 2019 r. zakończono montaż ostatniej z trzech głównych pomp obiegowych.
Bloki 5 i 6 mają zostać uruchomione odpowiednio w 2019 i 2020 roku.

Reaktor Hualong One (Hualong Pressurised Reactor - HPR-1000) jest reaktorem wodnym ciśnieniowym (PWR) chińskiej konstrukcji o mocy 1150 MWe. Powstał on ze scalenie dwóch konstrukcji reaktorów: ACP-1000 koncernu CNNC i ACPR-1000 koncernu CGN w jeden standardowy model Hualong One. Spełnia on standardy bezpieczeństwa ustanowione przez MAEA i przyjęto go do szerokiego zastosowania w kraju oraz na eksport za granicę (Pakistan, Argentyna, Europa).

W Chinach budowane są obecnie cztery reaktory typu HPR-1000: w EJ Fuqing 5-6 (przez CNNC) oraz w EJ Fangchenggang 3-4 (przez China General Nuclear - CGN). Oczekuje się, że wszystkie te jednostki te zostaną uruchomione w latach 2019 - 2020.

Dwa bloki HPR-1000 budowane są również w Pakistanie w elektrowni jądrowej Karachi. Ich budowę rozpoczęto w roku 2015 i 2016, i mają zostać uruchomione w latach 2021 - 2022.

W październiku 2015 r. CGN zaproponował koncernowi EDF zastosowanie technologii Hualong One przy budowie elektrowni jądrowej Bradwell B w Wlk. Brytanii. Projekt UK HPR-1000 przechodzi obecnie proces ogólnej oceny (Generic Design Assessment - GDA) przez brytyjski urząd regulacji jądrowych (Office for Nuclear Regulation - ONR) oraz agencję ochrony środowiska (Environment Agency - EA).

W listopadzie 2015 roku Chiny podpisały porozumienie w sprawie budowy reaktorów tego typu w Argentynie.
World Nuclear News , CIRE.PL

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE