ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Zakończono przebudowę rdzenia reaktora Candu w bloku nr 2 elektrowni jądrowej Darlington w Kanadzie
24.04.2019r. 14:21

Po zainstalowaniu wszystkich kanałów paliwowych zakończona została przebudowa rdzenia reaktora Candu w bloku nr 2 elektrowni jądrowej Darlington w Kanadzie, ogłosił właściciel i operator elektrowni Ontario Power Generation (OPG). Jest to pierwszy z dziesięciu reaktorów, które zaplanowano do remontu w tym kraju - czytamy w BiznesAlert.pl.
Reaktor CANDU (Canadian Deuterium Uranium) o mocy 878 MWe jest opracowanym w Kanadzie ciężkowodnym reaktorem ciśnieniowym (PHWR), w którym rolę moderatora i chłodziwa pełni ciężka woda (D2O). Rdzeń znajduje się w dużym cylindrycznym, niskociśnieniowym zbiorniku stalowym (tzw. kalandria), wypełnionym ciężką wodą. Przez ten zbiornik przechodzi 480 poziomych ciśnieniowych kanałów paliwowych (rur), przez które przepływa woda (ciężka) chłodząca w wysokiej temperaturze pod dużym ciśnieniem. Chłodziwo odbiera wytwarzane w paliwie ciepło i przenosi je poza rdzeń do wymienników ciepła. Tam jest oddawane do drugiego obiegu (wtórnego), zawierającego zwykłą (lekką) wodę. Zarówno konstrukcja wymienników ciepła, jak i wyposażenie obiegu wtórnego są podobne do stosowanych w reaktorach PWR. Każdy z kanałów paliwowych ma dwie końcówki, które pozwalają na izolację poszczególnego kanału, dzięki czemu wiązki paliwa, które się w nim znajdują, można wymienić bez konieczności wyłączania całego reaktora.

Modernizacja reaktora mająca na celu przedłużenie okresu jego eksploatacji o kolejne 30 lat wymaga wymiany zarówno wszystkich kanałów paliwowych, jak i tysięcy innych elementów pomocniczych.
"Instalacja nowych kanałów paliwowych oraz planowanie i koordynacja niezbędna do pomyślnego jej ukończenia były niezwykle trudne" - powiedział Mike Allen, wiceprezes OPG ds. Modernizacji instalacji jądrowych.

"Musieliśmy dosłownie odbudować rdzeń reaktora zgodnie z najwyższymi standardami bezpieczeństwa i jakości" - powiedział Allen. "Nie moglibyśmy tego zrobić bez silnego i zintegrowanego zespołu OPG-CanAtom".

Modernizację Darlington 2 rozpoczęto w 2016 roku. Reaktor został wyłączony i odłączony od sieci energetycznej oraz wyładowano z niego paliwo. Ostatni z 480 kanałów paliwowych usunięto 3 maja 2018 roku, a prace remontowe rozpoczęto w czerwcu 2018 roku.
Organisation of Canadian Nuclear Industries stwierdziła, że po wymianie kanałów paliwowych, obecnie w bloku nr 2 trwa instalacja maszyny załadowczej (podajnika). Kolejne etapy modernizacji obejmują załadunek paliwa przewidziany na trzeci kwartał bieżącego roku i ponowne uruchomienie bloku na początku 2020 r. Planowany przestój remontowy w bloku Darlington 2 ma zostać zakończony przed rozpoczęciem remontu bloku 3, aby umożliwić wdrożenie wniosków wyciągniętych z zakończonego remontu poprzedniego bloku. OPG planuje rozpocząć prace na bloku 3 w lutym 2020 r., na bloku 1 w lipcu 2021 roku i bloku 4 w styczniu 2023 roku. Modernizacja elektrowni jądrowej Darlington ma zakończyć się w 2026 roku.

W ramach przygotowań do remontu bloku Darlington 3 wrocławskie zakłady General Electric (GE) wykonały 400-tonowy stojan generatora, który jest obecnie przewożony do Kanady, gdzie zostanie zainstalowany w hali turbin. Ładunek opuścił już zakład i koleją został przetransportowany do portu w Gdyni. Tam został przeładowany na pokład specjalistycznej jednostki dalekomorskiej, którą dopłynie do portu Saint Lawrence w Kanadzie. Transport stojana potrwa co najmniej 70 dni. GE zajmuje się też renowacją turbin parowych, generatorów, a także automatyki i systemów sterowania czterema blokami tamtejszej elektrowni - podaje rzecznik GE. "Wrocławska fabryka odegrała kluczową rolę w realizacji projektu modernizacji elektrowni Darlington. Jest to jedyny zakład produkcyjny GE, który posiada potrzebne doświadczenie i wiedzę na temat czterobiegunowych generatorów zainstalowanych w elektrowni jądrowej Darlington", dodaje rzecznik.

Program modernizacji reaktorów jądrowych w Kanadzie zakłada przeprowadzenie remontu dziesięciu reaktorów Candu: 6 w elektrowni jądrowej Bruce i 4 w elektrowni jądrowej Darlington. Jest on realizowany wspólnie przez kanadyjski przemysł jądrowy. Wszystkie dziesięć remontów ma zostać ukończone do 2033 roku. Pozwoli to na dalszą eksploatację reaktorów przez 30-35 lat - czytamy w BiznesAlert.pl.
World Nuclear News , BiznesAlert

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE