ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Chiny zainteresowane budową elektrowni jądrowej Belene
12.04.2019r. 20:57

O inwestycyjnych planach Chińczyków względem bułgarskiego atomu poinformował premier Bojko Metodiew Borisow na antenie komercyjnej telewizji NOVA TV - czytamy w BiznesAlert.pl.
Według informacji bułgarskiego polityka Chiny są bardzo zainteresowane budową elektrowni jądrowej Belene. - Proponujemy stworzenie wspólnej firmy, projektów inwestycyjnych i wszystkich nowoczesnych form partnerstwa publiczno-prywatnego - powiedział przedstawiciel bułgarskiego rządu. Borisow podkreślił, że stosunki między Bułgarią a Chinami są dynamiczne oraz przyjazne, co potwierdziły rozmowy przedstawicieli obydwu krajów podczas forum gospodarczego "16+1".

Borisow przekonywał w telewizji NOVA, że rozmowy są kontynuowane, by osiągnąć konsensus. Podkreślił, że projekt jest wyjątkowo korzystny dla strony chińskiej. - Sądzę, że jest to dla nich bardzo opłacalny projekt pod względem politycznym i geostrategicznym.

W przypadku, gdy zostanie osiągnięte porozumienie, narodowy bank chiński Bank of China będzie chciał otworzyć swoją filię w Sofii, w celu sfinansowania projektów.
Rosyjski Rosatom jest gotowy do wzięcia udziału w przetargu na dokończenie budowy elektrowni Belene w Bułgarii.

Rosyjska agencja informacyjna TASS informuje, że Rosatom jest gotów konkurować z innymi oferentami na tych samych zasadach oraz dokończyć budowę elektrowni w krótkim czasie. - Widzimy konstruktywną podstawę obecnego bułgarskiego rządu, który zamierza wznowić budowę elektrowni jądrowej Belene - powiedział dziennikarzom rosyjski wicepremier Siergiej Prichodko. Podkreślił on, zachęcając Bułgarów, że według niego Federacja Rosyjska posiada "najlepsze reaktory na świecie, które spełniają najwyższe, po katastrofie w Fukushimie wymagania bezpieczeństwa".

Przypomnijmy, że w 2006 roku Atomstrojeksport jako podmiot należący do Rosatomu wygrał przetarg na budowę dwóch bloków jądrowych. Technologia została dostarczona w 2009 roku, jednak w 2012 roku cała budowa została wstrzymana przez Sofię. W 2018 roku bułgarski premier Bojko Borisow poinformował, że jego kraj chce wznowić budowę elektrowni Belene. Nowy wykonawca musi - według wymagań Bułgarii - zapewnić budowę elektrowni po cenach rynkowych, bez gwarancji państwowych oraz bez gwarancji zakupu energii elektrycznej, wyprodukowanej przez elektrownie jądrowe. W ten sposób Bułgaria przewiduje, że koszt budowy elektrowni nie powinien przekroczyć 10 miliardów euro, a sama budowa powinna trwać około 10 lat.
Chinanews.net/Novinite.com , BiznesAlert

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE