ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Przygotowania do uruchomienia pierwszego bloku elektrowni jądrowej na Białorusi
05.04.2019r. 17:21

Rozpoczęto działania w ramach procesu wprowadzania do eksploatacji pierwszego bloku energetycznego białoruskiej elektrowni atomowej w Ostrowcu - poinformowała w piątek agencja BiełTA, powołując się na grupę ASE, rosyjskiego wykonawcę budowy elektrowni.
Jak wskazano, specjaliści przystąpili do pierwszych testów technologicznych elementów reaktora.

"Głównym celem pierwszego etapu programu wprowadzenia do eksploatacji jest sprawdzenie sprawności systemów i urządzeń reaktora przed rozpoczęciem załadunku paliwa" - powiedział agencji BiełTA przedstawiciel ASE Witalij Polanin.

W ramach uruchamiania bloku energetycznego elektrowni przewidziane są cztery etapy: prace przygotowawcze, uruchomienie fizyczne, uruchomienie energetyczne i eksploatacja testowo-przemysłowa.

Białoruska elektrownia atomowa powstaje w obwodzie grodzieńskim, ok. 20 km od miejscowości Ostrowiec, według rosyjskiego projektu AES-2006. Elektrownia będzie się składać z dwóch bloków energetycznych, z których każdy posiada reaktor o mocy do 1200 megawatów.
Jej pierwszy blok ma zostać uruchomiony do końca 2019 r., drugi - w 2020 r.

Obawy i zastrzeżenia w związku z budową białoruskiej elektrowni niejednokrotnie wyrażała Litwa, której władze określają ją jako "rosyjski projekt geopolityczny".

Wilno zarzuca Białorusinom m.in. wybiórcze podejście do kwestii bezpieczeństwa, a także nieudzielanie pełnych informacji na temat budowy elektrowni, która powstaje w odległości zaledwie 40 km od litewskiej stolicy.

KOMENTARZE ( 6 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: franjo 05.04.2019r. 22:18
a Polska sie dalej zastanawia...
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowedź: 08-04-2019r. 21:52 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: zgryźliwy 06.04.2019r. 14:25
Może kiedyś dogonimy Białoruś, jeszcze daleko, ale nad tym pracujemy.
Odpowiedzi: 2 | Najnowsza odpowedź: 08-04-2019r. 14:29 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Zapraszam na Węgry 06.04.2019r. 15:07
Ponad 10 tysięcy Polaków zbudowało w latach 1976 - 1984 na Węgrzech elektrownię jądrową (bliźniak Żarnowca) w... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 6 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE