ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Argentyna nadal negocjuje z Chinami warunki budowy dwóch nowych reaktorów
05.04.2019r. 09:09

Argentyna nadal negocjuje warunki finansowanego przez Pekin projektu rozbudowy elektrowni jądrowej Atucha w prowincji Buenos Aires. Rozważana jest propozycja budowy reaktorów PWR III generacji chińskiej konstrukcji Hualong One.
Obie strony nadal podejmują decyzje w sprawie "zmienionych struktur finansowych" dla projektu, powiedział Julian Gadano, podsekretarz stanu ds. Energii jądrowej w Argentynie, podczas chińskiego forum ds. Zrównoważonego rozwoju energetyki jądrowej, które odbywa się w Pekinie.

Zgodnie z umową podpisaną w maju 2017 r. China National Nuclear Corporation i Nucleoeléctrica Argentina SA miały zbudować ciśnieniowy reaktor ciężkowodny (PHWR) o mocy 700 MWe typu Candu-6 w bloku jądrowym Atucha-3, ale jak dotąd prac nie rozpoczęto. Porozumienie uwzględniało również budowę ciśnieniowego reaktora lekkowodnego (PWR) typu Hualong One (HPR1000) o mocy 1000 MWe, która miała się rozpocząć w 2020 r.

Zgodnie z warunkami umowy Chiny miały zapewnić długoterminowy kredyt w wysokości 85% wymaganego finansowania, który zostanie spłacony, gdy nowe bloki jądrowe zaczną wytwarzać energię elektryczną.

W Argentynie w dwóch elektrowniach jądrowych: Embalse i Atucha eksploatowane są obecnie trzy energetyczne reaktory jądrowe o sumarycznej mocy 1633 MWe, które wytwarzają ok. 4,5% energii elektrycznej kraju (6,2 TWh w 2017 r.).
W trakcie budowy, w rejonie elektrowni jądrowej Atucha, znajduje się prototyp zaprojektowanego w kraju małego reaktora modułowego o mocy 25 MW znanego, jako Carem (Central Argentina de Elementos Modulares).

W grudniu ubiegłego roku Argentyna i Rosja ogłosiły plan rozszerzenia współpracy w zakresie pokojowego wykorzystania energii jądrowej. Zgodnie ze strategicznym dokumentem, podpisanym podczas szczytu G20 w Buenos Aires, oba kraje rozważą możliwość wspólnej eksploatacji pływających elektrowni jądrowych zaprojektowanych w Rosji. Podpisano także "mapę drogową" współpracy w zakresie realizacji konkretnych rosyjsko-argentyńskich projektów w dziedzinie energii jądrowej.

NucNet , CIRE.PL

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE