ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Kanadyjskie projekty jądrowe przynoszą korzyści ekonomiczne
29.03.2019r. 14:48

13-letni projekt wymiany głównych podzespołów (Major Component Replacement - MCR), realizowany w ramach programu przedłużania eksploatacji elektrowni jądrowej Bruce, zasili gospodarkę prowincji Ontario miliardami dolarów. Jednocześnie kontynuowany jest główny remont bloku jądrowego nr 2 w elektrowni jądrowej Darlington, który ma zostać ukończony w 2020 r.
Izba Handlowa w Ontario (Ontario Chamber of Commerce - OCC) stwierdza w raporcie zamówionym przez operatora Bruce Power, że projekt MCR - przedłużania okresu eksploatacji reaktorów jądrowych zainstalowanych w elektrowni Bruce ma zasadnicze znaczenie dla gospodarki Ontario. Dalsza praca elektrowni zapewni wysokiej jakości miejsca pracy dla mieszkańców prowincji, stabilne dostawy izotopów medycznych dla światowego systemu opieki zdrowotnej i przyniesie korzyści ekonomiczne dzięki wydatkom
bezpośrednim i pośrednim", stwierdził prezes i dyrektor generalny OCC, Rocco Rossi. "Wraz ze wzrostem zapotrzebowania na energię w prowincji Ontario energia jądrowa jest najlepszą opcją, aby sprostać tym wymaganiom przy zmniejszonej emisji gazów cieplarnianych. MCR nie tylko przyczyni się do wzrostu gospodarczego w regionie, ale sprawi, że Ontario stanie się światowym liderem w dziedzinie innowacji i technologii jądrowych".

Zgodnie z analizą przeprowadzoną przez OCC, wpływ ekonomiczny MCR na Ontario szacowany jest w przedziale od 7,6 do 10,6 mld CAD. W skali kraju jego wpływ na gospodarkę wyniesie od 8,1 do 11,6 mld CAD. Rząd federalny otrzyma 144 miliony CAD w akcyzie i 1,2 miliarda w podatku dochodowym, podczas gdy rząd prowincji otrzyma odpowiednio 300 milionów CAD i 437 milionów CAD. Szacuje się, że władze lokalne Ontario otrzymają z podatków 192 mln CAD.

Energetyka jądrowa pokrywa obecnie 60% dziennego zapotrzebowania Ontario na dostawy energii elektrycznej, a w branży jądrowej działa ponad 200 firm, które zapewniają ponad 60 000 miejsc pracy w różnych sektorach, takich jak eksploatacja, produkcja, nauka zawodu, opieka zdrowotna oraz badania i innowacje, czytamy w raporcie OCC.

Greg Rickford, minister energetyki w Ontario, stwierdził, że dalsza eksploatacja elektrowni Bruce stworzy miejsca pracy i przyspieszy rozwój przemysłu nuklearnego w Ontario. "Wspaniale jest widzieć projekty takie jak MCR, które pomagają Ontario stać się najlepszym miejscem do inwestowania, prowadzenia interesów i poszukiwania pracy" - powiedział.

MCR jest częścią ogólnego programu przedłużania eksploatacji elektrowni jądrowej Bruce, który rozpoczął się w styczniu 2016 r. Blok jądrowy Bruce-6 będzie pierwszym z sześciu reaktorów Candu, które przejdą modernizację w ramach MCR. Potrwa to 46 miesięcy i umożliwi jednostce kolejne 30-35 lat eksploatacji. Całkowity koszt remontu jednostek Bruce 3-8 szacuje się na około 8 miliardów CAD i ma on zostać ukończony do 2053 roku.

Także operator Ontario Power Generation (OPG) realizuje długoterminowy program modernizacji w swojej elektrowni jądrowej Darlington. Rozpoczęto go w roku 2016 r. od remontu bloku nr 2, który ma być ukończony na początku 2020 r. jednocześnie trwają przygotowania do rozpoczęcia takich prac w bloku nr 3.
"Weszliśmy w krytyczną fazę projektu" - powiedział Mike Allen, wiceprezes ds. remontów. "OPG i nasi partnerzy nadal pracują, jako zintegrowany zespół, aby wypełnić nasze zobowiązania remontowe w stosunku do bloku nr 2 i trzech pozostałych reaktorów Candu pracujących w elektrowni jądrowej Darlington".

M.in. 400-tonowy stojan generatora wyprodukowany we wrocławskich zakładach General Electric (GE) jest obecnie przewożony do Kanady, gdzie zostanie zainstalowany w hali turbin Darlington 3. Ładunek opuścił już zakład i koleją został przetransportowany do portu w Gdyni. Tam zostanie przeładowany na pokład specjalistycznej jednostki dalekomorskiej, którą dopłynie do portu Saint Lawrence w Kanadzie. Transport stojana potrwa co najmniej 70 dni. GE zajmuje się też renowacją turbin parowych, generatorów, a także automatyki i systemów sterowania czterema blokami tamtejszej elektrowni - podaje rzecznik GE.

Prezes GE Power w Polsce Sławomir Żygowski podkreślił, że wrocławska fabryka odegrała kluczową rolę w realizacji projektu modernizacji elektrowni w Darlington. "To jedyny taki zakład produkcyjny GE, który posiada potrzebne doświadczenie i wiedzę na temat tego typu czterobiegunowych generatorów jak ten w Darlington. To technologia, na której bazujemy od wielu lat" - powiedział Żygowski.

10-letnia modernizacja elektrowni jądrowej Darlington ma zostać ukończona w 2026 roku.

Obecnie w Kanadzie eksploatowanych jest 19 energetycznych reaktorów jądrowych w 4 elektrowniach o sumarycznej zainstalowanej mocy elektrycznej 13,6 GWe. Są to wyłącznie reaktory ciężkowodne typu Candu, oddane do eksploatacji w latach od 1971 do 1993. Spośród nich elektrownia jądrowa Bruce z ośmioma reaktorami o całkowitej mocy 6300 MWe jest obecnie największą czynną elektrownią jądrową na świecie (największą zainstalowaną mocą 8206 MWe dysponuje elektrownia jądrowa Kashiwazaki-Kariwa, Japonia - obecnie wyłączona po awarii w Fukushimie).

Udział energii jądrowej w krajowej produkcji energii elektrycznej wynosi ok. 15 proc.
World Nuclear News , CIRE.PL

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE