ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Projekt przerobu wypalonego paliwa z chińskich elektrowni jądrowych
29.03.2019r. 11:35

Prezydent Chin Xi Jinping i francuski prezydent Emmanuel Macron omówili wspólne cele dotyczące energii jądrowej i walki ze zmianami klimatu w dwustronnych rozmowach, które odbyły się 25 marca podczas trzydniowej wizyty Xi we Francji. W swoim oświadczeniu Macron wspomniał o długo oczekiwanym projekcie współpracy w celu budowy zakładu przetwarzania chińskiego wypalonego paliwa jądrowego.
Od rozpoczęcia, we współpracy z Francją, chińskiego programu energetyki jądrowej w 1991 r. mija 28 lat i wypalone paliwo z pierwszej elektrowni jądrowej Daya Bay nadaje się do ponownego przetwarzania. Zbudowany w ciągu najbliższych kilku lat zakład przerobu miałby, zatem gotowy program prac i byłby to odpowiedni moment, aby rozpocząć przerabianie wypalonego paliwa z 46 działających reaktorów w kraju, a także 11 obecnie budowanych.

Prezydent Macron stwierdził, że "dynamika" projektu przetwarzania chińskiego paliwa przyspieszyła w ostatnich tygodniach. "Zgodziliśmy się podwoić nasze wysiłki na rzecz negocjacji handlowych, i wkrótce może nastąpić podpisanie umowy międzyrządowej".

Jeden z najnowszych reaktorów jądrowych uruchomionych w Chinach w elektrowni jądrowej Taishan 1, jest również projektem francuskim (EPR). Macron nazwał jego komercyjne uruchomienie "przełomem". Bliźniaczy blok nr 2 powinien zostać oddany do użytku w ciągu kilku miesięcy. Kraje współpracują także przy budowie dwóch reaktorów EPR w EJ Hinkley Point C w Wielkiej Brytanii, w której Chiny mają 33,5% udziałów za pośrednictwem koncernu China General Nuclear (CGN).

Zobowiązanie do kontynuowania współpracy w dziedzinie energii jądrowej oraz innych strategicznych gałęzi przemysłu, w tym przemysłu lotniczego i motoryzacyjnego, zostało powtórzone w oficjalnych oświadczeniach obu przywódców.
Przy okazji rozmów Xi i Macrona odbyło się również spotkanie chińsko-francuskiego komitetu przedsiębiorców powołanego w celu omówienia rozwoju takich strategicznych branż. Wybrana grupa składała się z 15 dyrektorów wykonawczych z Bank of China, EDF, Framatome i Orano. Przewodniczący China Nuclear Group, Yu Jianfeng, zwracając się do członków
tej grupy, wyraził także poparcie Chin i Francji dla Porozumienia Paryskiego, zauważając, że energia jądrowa jest aktywnie wykorzystywana do rozwiązywania globalnych problemów klimatycznych.

Zobowiązanie wielostronne

Odnosząc się do oświadczenia USA o wycofaniu się z Porozumienia Paryskiego, Macron i Xi powtórzyli swoje poparcie dla tego porozumienia. Francja umieszcza ochronę środowiska w centrum stosunków chińsko-francuskich. Przed spotkaniem Macron powiedział, że zaproponuje Xi, aby rok 2019 był "rokiem ekologicznej transformacji, aby zmobilizować nasze przedsiębiorstwa, start-upy, naukowców, studentów, uniwersytety, miasta, regiony, aby zademonstrować światu, że my, Francja i Chiny, jesteśmy w stanie uczynić ponownie naszą planetę wspaniałą i piękną".

Obaj przywódcy podkreślili kwestie wielostronne. Chcą "zbudować silny wielostronny front poparcia w kwestii klimatu. Rzeczywiście musimy zareagować na tę sytuację nadzwyczajną", powiedział Macron. Francuska inicjatywa ma polegać na wywieraniu nacisku na państwa grupy G20, aby przyjęły i wdrożyły Porozumienie Paryskie. Xi powtórzył to i dodał swoje poparcie dla Celów zrównoważonego rozwoju ONZ (UN Sustainable Development Goals - SDG). Nauka i technologia jądrowa może przyczynić się do ich realizacji, w szczególności SDG 7 w sprawie "przystępnej i czystej energii" oraz SDG 13 w sprawie "działań na rzecz klimatu".
World Nuclear News , CIRE.PL

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE