ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Zużycie energii wzrosło najbardziej w tej dekadzie
27.03.2019r. 10:16

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, z danych Międzynarodowej Agencji Energetycznej wynika, że w 2018 roku zużycie energii na świecie zwiększyło się o 2,3 proc., co było najwyższym wzrostem w tej dekadzie i co miało wynikać z dobrego tempa globalnego wzrostu gospodarczego, ale także z rosnącego zapotrzebowania na ciepło i chłodzenie. Ubiegłoroczny wzrost zapotrzebowania na energię to niestety również wyraźny wzrost globalnych emisji CO2.
Międzynarodowa Agencja Energetyczna podkreśla, że w sytuacji rosnącego zużycia energii największy wzrost generacji odnotowały w 2018 roku źródła wytwórcze bazujące na gazie naturalnym, pokrywając 45 proc. ubiegłorocznego wzrostu konsumpcji energii. Gaz miał odegrać przy tym szczególną rolę w zaspokajaniu rosnących potrzeb na energię w USA i Chinach.

W Stanach Zjednoczonych nastąpił największy wzrost zużycia gazu, o 10 proc., od roku 1971, czyli od czasu, kiedy MAE gromadzi takie dane. Odnotowany w USA wzrost konsumpcji gazu w 2018 r. jest porównywalny do całkowitego zużycia gazu w Wielkiej Brytanii.

Chiny, USA i Indie miały odpowiadać razem za około 70 proc. odnotowanego w 2018 r. wzrostu zużycia energii.

Eksperci MAE wskazują przy tym na rosnące zapotrzebowanie na energię wykorzystywaną do chłodzenia i ogrzewania - z powodu odnotowanych w ubiegłym roku rekordowych upałów w niektórych częściach świata oraz ekstremalnych mrozów występujących w innych regionach.

MAE odnotowuje przy tym rosnące zużycie energii elektrycznej, którą określa jako "paliwo przyszłości". Zużycie energii elektrycznej na świecie w ubiegłym roku zwiększyło się o 4 proc., do poziomu ponad 23 tys. TWh, a udział energii elektrycznej w globalnym zużyciu energii ogółem wyniósł 20 proc.

Przy tym źródła odnawialne odnotowały wzrost wytwarzania o 4 proc., a wytwarzanie energii elektrycznej z OZE zwiększyło się w ubiegłym roku o 7 proc. - najbardziej w tej dekadzie (z czego 40 proc. przypadło na Chiny).

Ubiegłoroczny wzrost produkcji energii elektrycznej z OZE, wynoszący 450 TWh, to mniej więcej tyle, ile wynosi roczne zapotrzebowanie Brazylii.
Energetyka odnawialna miała przy tym odpowiadać w 2018 roku za 45 proc. ogólnego, globalnego wzrostu wytwarzania energii elektrycznej, a udział OZE w globalnym miksie wytwarzania energii elektrycznej przekroczył 25 proc.

Eksperci MAE odnotowują też wzrost produkcji energii jądrowej, o 3,3 proc., co oznaczało powrót do poziomu wytwarzania sprzed katastrofy elektrowni jądrowej w Fukushimie. Ta sytuacja miała wynikać z uruchomienia nowej generacji w Chinach oraz ponownego uruchomienia czterech reaktorów w Japonii.

Mimo wzrostu produkcji energii z zeroemisyjnych źródeł OZE i atomu, odnotowane w 2018 roku wyższe globalne zużycie energii przełożyło się niestety na wyraźny wzrost ubiegłorocznych emisji CO2, które zostały wygenerowane przez energetykę, o 1,7 proc. do poziomu 33 gigaton.

W tym elektrownie węglowe miały wyemitować10 gigaton CO2, odpowiadając przy tym za około 1/3 proc. ubiegłorocznego wzrostu emisji - głównie z powodu uruchamiania nowych bloków węglowych w Azji.

MAE podkreśla, że ubiegłoroczny wzrost zużycia węgla na świecie, wynoszący 0,7 proc., to zasługa wyłącznie Azji, głównie Chin i Indii.

To właśnie na tym kontynencie ma działać obecnie najwięcej elektrowni węglowych, a ich średni wiek wynosi 12 lat wobec okresu eksploatacji przewidzianego na około 50 lat.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE