ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Ogłoszono procedurę wyboru strategicznego inwestora w Belene
11.03.2019r. 17:04

Bułgarski resort energetyki ogłosił w poniedziałek procedurę wyboru strategicznego inwestora drugiej, obok Kozłoduju, elektrowni atomowej - w Belene. Chodzi o nabycie mniejszościowych udziałów w przyszłej siłowni i ewentualny zakup części produkowanej energii.
Procedura przewiduje również zawarcie długoterminowych umów z konsumentami na zakup energii elektrycznej.

Termin zgłoszenia kandydatur wynosi 90 dni. Ważnym warunkiem jest to, by koszty projektu nie przekraczały 10 mld euro, a siłownia rozpoczęła działalność nie później niż 10 lat po zawarciu umowy z inwestorem.

Bułgaria zachowa blokujący udział w siłowni i nie udzieli państwowych gwarancji przyszłemu inwestorowi. Projekt ma być realizowany na zasadach rynkowych. Państwo nie udzieli również gwarancji, że będzie kupować produkowaną przez siłownię energię elektryczną.

Dokończeniem budowy elektrowni, która z przerwami powstaje od ponad trzech dekad, zajmie się spółka utworzona z przyszłym inwestorem. Ze strony Bułgarii będzie w niej reprezentowana państwowa Krajowa Spółka Elektryczna (NEK) z udziałem dokonanych już inwestycji w wys. ok. 3 mld euro, wszystkimi posiadanymi licencjami i zezwoleniami oraz z blokującym głosem przy podejmowaniu decyzji dotyczących działalności przyszłego operatora - poinformowano w ogłoszeniu resortu energetyki.
Resort wyśle zaproszenia do wszystkich potencjalnych inwestorów, którzy dotychczas wykazali zainteresowanie projektem. Będzie to rosyjski Rosatom, którego spółka córka Atomstrojeksport zbudowała posiadane przez Bułgarię dwa reaktory oraz chińska państwowa spółka jądrowa. Nabyciem mniejszościowych udziałów jest też zainteresowana Serbia, Macedonia Północna i Czarnogóra. Francuski Framatome i amerykański General Electric są zainteresowane dostarczeniem komponentów dla siłowni jako podwykonawcy.

Projekt budowy drugiej bułgarskiej elektrowni atomowej liczy już ponad 35 lat. Był kilkakrotnie wstrzymywany i wznawiany. W początkowym okresie w budowie uczestniczyła także Polska. Ostatnią decyzję o reaktywowaniu budowy podjęto w czerwcu 2018 roku.

W 2006 roku Bułgaria zamówiła w Atomstrojeksporcie dwa reaktory jądrowe typu WWER 1000+ o mocy 1000 MW każdy. Po rezygnacji z budowy w 2012 roku Sofia musiała zapłacić w 2016 roku Rosji odszkodowanie w wysokości 620 mln euro zasądzone przez Sąd Arbitrażowy Międzynarodowej Izby Handlowej w Paryżu i stała się właścicielką tych reaktorów. W listopadzie 2018 roku z Atomstrojeksportem zawarto pięcioletnie porozumienie o konserwacji reaktorów.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE