ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Roczne oceny bezpieczeństwa pracy amerykańskich elektrowni jądrowych
11.03.2019r. 12:26

Amerykańska Komisja Regulacji Jądrowych (US Nuclear Regulatory Commission - NRC) poinformowała, że wszystkie 98 amerykańskich reaktorów jądrowych działających w 2018 roku należało do dwóch najwyższych kategorii bezpieczeństwa pracy. Elektrownia Pilgrim, która podlegała wzmocnionemu nadzorowi regulacyjnemu, powróciła do najwyższego poziomu operacyjnego.
Dziewięćdziesiąt trzy reaktory w pełni spełniły wszystkie cele dotyczące bezpieczeństwa i zostały skontrolowane przez NRC przy użyciu normalnego "podstawowego" programu inspekcji. Cztery bloki jądrowe - Grand Gulf, Peach Bottom-2 i 3 oraz Watts Bar-2 - zostały ocenione, jako wymagające rozwiązania jednego lub dwóch problemów o niskim znaczeniu dla bezpieczeństwa, wymagających dodatkowej kontroli i podjęcia działań naprawczych. Jeżeli chodzi o blok Watts Bar-2, od zakończenia okresu sprawozdawczego, rozwiązano już dotychczasowe problemy techniczne i blok przeszedł na najwyższy poziom bezpieczeństwa eksploatacji, stwierdziła NRC.

W trzeciej kategorii obniżonego poziomu bezpieczeństwa nie znalazł się żaden z reaktorów. Elektrownia Pilgrim, należąca do operatora Entergy, która była jedynym obiektem jądrowym w czwartej kategorii - z wielokrotnymi lub powtarzalnymi przypadkami pogorszonego poziomu bezpieczeństwa pracy - obecnie powrócił do pierwszej kategorii, przekazała NRC.

Elektrownia jądrowa Pilgrim w stanie Massachusetts wyposażona w reaktor z wodą wrzącą (BWR) o mocy 680 MWe znajdowała się pod zwiększonym nadzorem od września 2015 r., kiedy NRC zanotował podczas kontroli problemy o niskim lub średnim znaczeniu dla bezpieczeństwa związane z zaworami bezpieczeństwa (safety relief valve - SRF) w automatycznym układzie zrzutu ciśnienia. To, w połączeniu z dwoma wcześniejszymi wynikami kontroli, skłoniło NRC do przeniesienia elektrowni do kategorii 4 działań nadzorczych organu regulacyjnego.

Po zakończeniu szeregu inspekcji NRC przekazała w sierpniu 2017 r. protokół (Confirmatory Action Letter), w którym określono działania, które Entergy musi wykonać, aby rozwiązać te problemy techniczne. W tym tygodniu protokół ten został zamknięty po spełnieniu wszystkich wymogów NRC, przekazał przedstawiciel Entergy.
Elektrownia jądrowa Pilgrim rozpoczęła pracę komercyjną w 1972 roku i ma zezwolenie na pracę do 2032 roku. Entergy ogłosił w 2015 roku plany zamknięcia zakładu na stałe do 1 czerwca bieżącego roku. Elektrownia zostanie następnie sprzedana firmie Holtec International w celu jej ostatecznej likwidacji.

NRC opisuje swoje ramy prawne dotyczące nadzoru reaktorów, jako "podejście wielopoziomowe oparte na analizie ryzyka" mające zapewnić bezpieczeństwo pracy elektrowni. Ramy te określają trzy kluczowe strategiczne obszary działania: bezpieczeństwo jądrowe, ochrona radiologiczna i system zabezpieczeń przed proliferacją. Regulator wykorzystuje informacje uzyskane w trakcie prowadzonych inspekcji oraz wskaźniki wydajności pracy, aby wyciągnąć obiektywne wnioski odnośnie bezpieczeństwa pracy licencjobiorców i określić odpowiednią kategorię (poziom zainteresowania i działań agencji) dla każdej instalacji.

Każda elektrownia jest umieszczana w odpowiedniej kolumnie 5-kolumnowej macierzy działań NRC. Coroczne listy wydawane działającym w USA elektrowniom jądrowym, dotyczące ich stanu bezpieczeństwa pracy w ciągu roku, są publicznie dostępne na stronie internetowej NRC.
World Nuclear Nwes , CIRE.PL

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE