ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Normandia przedstawia swoją kandydaturę do lokalizacji reaktora EPR nowej generacji
08.03.2019r. 16:30

Francuskie Towarzystwo Nukleoniczne (SFEN) poinformowało, że region Normandii oficjalnie zgłosił swoją kandydaturę do rozmieszczenia na swoim
terytorium w przyszłości elektrowni jądrowych wyposażonych w reaktor EPR nowej generacji.

Według informacji przekazanej przez SFEN Hervé Morin, prezydent regionu Normandii i Jean-Bernard Lévy, prezes państwowego przedsiębiorstwa energetycznego i operatora jądrowego Électricité de France (EDF), oficjalnie przedstawili region, jako miejsce do budowy dwóch reaktorów EPR
nowej generacji (tzw. EPR 2).

Prezydent Francji Emmanuel Macron stwierdził w ubiegłym miesiącu, że decyzja o budowie nowych reaktorów jądrowych EPR przez EDF podjęta zostanie około 2022 r.

Dodał, że EPR musi być częścią pakietu przyszłych opcji technologicznych, a Francja musi utrzymać zdolność do przemysłowej budowy nowych reaktorów.

Prezydent Macron powiedział, że technologia EPR jest niezbędna Francji "dla kwestii suwerenności" i stwierdził, że rząd i kontrolowany przez państwo EDF będą współpracować w zakresie "zdolności produkcyjnych" sektora jądrowego i "ekonomicznej optymalizacji nowego modelu reaktora".

Opublikowany w styczniu plan energetyczny kraju zakłada, że do 2023 r. zostanie na stałe wyłączonych od czterech do sześciu reaktorów jądrowych - w tym dwóch w elektrowni jądrowej Fessenheim, a zdolności wytwórcze energetyki jądrowej pozostaną na dotychczasowym poziomie ok 63 GWe.

Plan zakłada, że do 2035 r. powinno zostać wyłączonych 14 reaktorów, z uwzględnieniem warunku, że decyzje o ich zamknięciu będą oparte na danych dotyczących prognoz zużycia i eksportu energii elektrycznej, rozwoju energii odnawialnych, ustaleń regulatora ASN w sprawie bezpieczeństwa eksploatacji oraz na priorytetowym traktowaniu sprawy zapewnienia bezpieczeństwa dostaw energii.
Prezydent Lévy powiedział, że przemysł jądrowy w Normandii zatrudnia 28 000 pracowników w trzech elektrowniach jądrowych: Flamanville, Penly i Paluel oraz w zakładzie przetwarzania i odzysku wypalonego paliwa w La Hague. "Korzyści ekonomiczne, jakie region czerpie z tego wiodącego przemysłu, trzeciego co do wielkości sektora przemysłowego we Francji po aeronautyce i motoryzacji, wynoszą około miliarda € rocznie" - dodał Lévy.

Energetyczny blok jądrowy Flamanville-3, w którym budowany jest EPR - reaktor trzeciej generacji o mocy 1600 MWe, jest pierwszym tego typu obiektem we Francji. Inwestycja ta boryka się z przekroczeniami zakładanych kosztów i opóźnieniami. Gorące testy pracy bloku, zaplanowane wcześniej na koniec 2018 r., mają się rozpocząć na początku tego roku - jak podał EDF.

Wadliwie wykonane spawy, odkryte w ubiegłym roku, zmusiły EDF do opóźnienia daty rozruchu instalacji. Ostatnio firma zakomunikowała, że dokona aktualizacji harmonogramu i kosztów budowy dopiero, gdy krajowy organ bezpieczeństwa jądrowego wyda w maju decyzję, czy niektóre spawy wymagają poprawy. Firma planuje ukończyć załadunek paliwa jądrowego w czwartym kwartale 2019 r. i uruchomić reaktor w drugim kwartale 2020 r. Przewidywane docelowe koszty budowy wynoszą obecnie 10,9 mld € (w lipcu 2011 r. wynosiły 8 mld €).

SFEN twierdzi, że w perspektywie długoterminowej, w latach 2030-2050, Francja planuje odnowienie części obecnej floty reaktorów jądrowych i budowę nowych bloków. Do połowy 2021 r. zostanie przeprowadzone badanie w celu zdefiniowania programu ich budowy, który ma doprowadzić do redukcji kosztów inwestycji.

Od roku 2013 EDF pracuje na d projektem nowego modelu EPR, który ma być łatwiejszy i tańszy w budowie, jednocześnie uwzględniający wnioski z awarii w Fukushimie. Według SFEN projekt nowego reaktora EPR (EPR 2) ma na celu zwiększenie jego konkurencyjności na rynku dostawców technologii jądrowych poprzez optymalizację czasu i kosztu budowy. Ma być on dostępny dla potencjalnych kontrahentów od roku 2030.
NucNet , CIRE.PL

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE