ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Energia jądrowa kluczem do osiągnięcia celu zerowej emisji przez Xcel Energy
08.03.2019r. 10:49

Amerykańskie przedsiębiorstwo energetyczne Xcel Energy twierdzi, że jego obecna flota reaktorów jądrowych pomoże osiągnąć cel redukcji emisji dwutlenku węgla o 80% do 2030 r. Zaawansowane reaktory lub małe reaktory modułowe będą odgrywać istotną rolę w osiągnięciu ostatecznego celu, jakim jest dostarczanie zeroemisyjnej energii do roku 2050.
Przedsiębiorstwo energetyczne, które działa w ośmiu stanach USA i dostarcza energię elektryczną do 3,6 miliona odbiorców, ogłosiło w grudniu swój plan zmniejszenia emisji dwutlenku węgla o 80% do 2030 r. w porównaniu z poziomem z roku 2005 oraz dostarczania swoim klientom do roku 2050 energii elektrycznej w 100% wolnej od dwutlenku węgla.

W ubiegłym roku firma zmniejszyła emisję dwutlenku węgla o 3% do około 38% poniżej poziomu z 2005 r. Jednocześnie poinformowała, że według danych US Energy Information Administration emisja dwutlenku węgla dla całego sektora elektroenergetycznego w 2018 r. wzrosła o 2%. Xcel stwierdza, że jego niższe emisje są wynikiem "stałej wysokiej wydajności" eksploatowanych elektrowni jądrowych, zmniejszonego udziału elektrowni węglowych oraz wzrostu produkcji energii elektrycznej w oparciu o gaz ziemny i niektóre źródła odnawialne.

"Jesteśmy dobrze przygotowani i koncentrujemy się na wprowadzeniu odpowiedniej technologii i polityki, aby nasza wizja przyszłości stała się rzeczywistością" - stwierdza Ben Fowke, prezes Xcel. "Nasze wyniki w zakresie emisji CO2 w 2018 roku pokazują znaczące korzyści, jakie osiągamy z przejścia na czystą energię, zachowując jednocześnie bezpieczne, niezawodne i niedrogie usługi dla naszych klientów".

Ostatnio Xcel ogłosił publikację raportu przedstawiającego drogę do osiągnięcia celu redukcji emisji dwutlenku węgla, dodając, że wytwarzanie energii jądrowej odgrywa "istotną rolę" w tym procesie transformacji.

Dwie elektrownie jądrowe w stanie Minnesota - Monticello i Prairie Island - wytwarzają 13% energii elektrycznej dostarczanej przez firmę Xcel. Pojedynczy reaktor BWR o mocy 671 MWe działający w elektrowni jądrowej Monticello ma licencję na eksploatację do 2030 r., podczas gdy dwa reaktory PWR o mocy 550 MWe zainstalowane w elektrowni jądrowej Prairie Island są dopuszczone do pracy odpowiednio do 2033 r. i 2034 r.

Xcel poinformował, że eksploatacja elektrowni jądrowych do terminu upłynięcia licencji będzie "kluczowym elementem" w osiąganiu celu emisyjnego do roku 2030, dodając, że należy prowadzić taką politykę energetyczną na szczeblu stanowym i federalnym, która "pozwoli nam kontynuować opłacalne działanie tych ważnych zasobów przynajmniej do końca ich bieżących licencji operacyjnych".
Po 2030 roku, firma będzie potrzebować nowych technologii bezemisyjnych, zapewniających ciągłą całodobową pracę (24/7) elektrowni. Obecnie nie są one jeszcze dostępne komercyjnie w wymaganym zakresie kosztów i skali. Aby do 2050 r. móc dostarczać klientom energię elektryczną w 100% bezemisyjną, firma wzywa do prowadzenia intensywnych badań, wdrażania innowacji i demonstracji zaawansowanych technologii bezemisyjnych, takich jak konwersja energii elektrycznej w gaz (power-to-gas - P2G), sezonowe magazynowanie energii, zaawansowane reaktory jądrowe lub małe reaktory modułowe, wychwytywanie, wykorzystywanie i składowanie węgla (carbon capture, utilisation and storage - CCUS), geotermia głębinowa i inne technologie.

Nowe sprawozdanie zawiera również dogłębną analizę celu Xcel redukcji emisji CO2, dokonaną przez klimatologów z Uniwersytetu w Denver. (dostęp:
https://www.xcelenergy.com/environment/carbon_reduction_plan). Eksperci zajmujący się modelowaniem klimatu stwierdzili, że trajektoria redukcji emisji zakładana przez Xcel w ramach swojej wizji transformacji jest zgodna ze scenariuszami, które prawdopodobnie pozwolą osiągnąć cel zmniejszenia globalnej temperatury, zawarty w porozumieniu klimatycznym z Paryża.

"Zwracamy się do naszych partnerów, aby pomogli nam w rozwoju technologii i wdrażaniu konstruktywnej polityki, aby nasze cele się spełniły" - powiedział prezes Xcel. "Chociaż mogą istnieć różnice zdań odnośnie szczegółów, jak te cele osiągnąć, wszyscy jesteśmy zdeterminowani, aby zredukować i ostatecznie wyeliminować emisję CO2. Redukcja emisji dwutlenku węgla powinna być ostatecznym i wspólnym celem. Musimy pozostać skupieni na osiągnięciu mety tego wyścigu i wybrać takich kierowców, którzy nas dostarczą tak wydajnie i tanio, jak to tylko jest możliwe".

Firma zamierza w tym miesiącu opracować ostateczny Zintegrowany Planu Zasobów (IRP) dla Minnesoty na lata 2020-2034, określający źródła energii, które będą jej niezbędne do obsługi klientów w ciągu najbliższych 15 lat. Plan uwzględnia istniejące i budowę nowych elektrowni, wzrost efektywności energetycznej, użytkowników energii i inne aspekty systemu energetycznego.

Prezes Xcel poinformował, że w tym roku rządowa Komisja ds. Regulacji Przedsiębiorstw Użyteczności Publicznej (Public Utilities Commission - PUC) zażądała od Xcel Energy dokonania analizy czasowej, kiedy nastąpi konieczność wyłączenia wszystkich dużych elektrowni węglowych i jądrowych oraz oceny czy ich wcześniejsze wyłączenie jest odpowiednie dla którejkolwiek z tych elektrowni. Przedsiębiorstwo ma złożyć swój plan IRP do Komisji PUC w stanie Minnesota w lipcu br.
World Nuclear News , CIRE.PL

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: cytaty 11.03.2019r. 16:47
a dokąd ta flota nawiguje?
pod wodą
czy w powietrzu
wg projektu lockheed martin z 2014 r.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE