ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Paliwo nowej generacji dostarczone do fińskiego reaktora BWR
01.03.2019r. 10:37

Pierwszych osiem zestawów paliwowych Westinghouse Triton11 zostało dostarczonych do fińskiej elektrowni jądrowej Olkiluoto należącej do przedsiębiorstwa energetycznego Teollisuuden Voima Oy (TVO). Nowe paliwo zostanie załadowane do bloku jądrowego Olkiluoto 2 podczas najbliższej wymiany paliwa w rdzeniu reaktora BWR.
Rzecznik producenta paliwa, firmy Westinghouse przekazał, że Triton11 reprezentuje nową generację paliwa dla reaktorów z wodą wrzącą (BWR), opracowaną w celu znacznego obniżenia kosztów cyklu paliwowego i zwiększenia ogólnej niezawodności pracy. Paliwo posiada trzy centralne kanały wodne (tzw. pręty wodne) wykonane ze stopu Tin ZIRLO i jest zoptymalizowane pod kątem wydajności w cyklach 12- i 24-miesięcznych i stosowania w ulepszonych rdzeniach oraz uzyskiwania wyższych stopni wypalenia ponad 70MWd/kgU.

Zespół Triton11 oprócz trzech prętów wodnych zawiera 91 prętów paliwowych o pełnej długości, dziesięć prętów o długości jednej trzeciej i osiem prętów o długości dwóch trzecich całkowitej długości zestawu. Pręty wodne są połączone z dolną płytą ograniczającą i górnym uchwytem, które razem stanowią konstrukcję nośną zestawu paliwowego. Zapewnia to solidny system załadunkowy i pozwala na uwolnienie prętów paliwowych od wpływu sił zewnętrznych podczas obsługi i eksploatacji.

Do produkcji paliwa wykorzystano pastylki paliwowe ADOPT, które oprócz UO2 zawierają domieszki chromu i glinu.
Nowe zespoły paliwowe zostały wykonane w fabryce Westinghouse w Västeras w Szwecji.

Dostawa dziesięciu zestawów Triton11 ma zostać zrealizowana także w elektrowni jądrowej Oskarshamn w Szwecji w połowie bieżącego roku.
World Nuclear News , CIRE.PL

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE